Mälestus Laine Villenthalist on elav
/ Autor: Rain Soosaar / Rubriik: Portreelood / Number: 2. august 2017 Nr 29 /
Viimasel ajal on meilgi mälestuspinkide püstitamine moeasjaks saanud. Harukordne on aga see, kui sama inimese mälestuseks rajatakse mitu pinki Eestimaa eri piirkondadesse.
Hiljuti otsustasid kaks EELK kogudust sel kombel nimelt jäädvustada õpetaja Laine Villenthali (1922–2009) mälestuse tema 95. sünniaastapäeva puhul.
29. juunil avati mälestuspink Harjumaal Nissis Villenthali lapsepõlve ja noorusaja kodukiriku juures, mille lähistel lugupeetud vaimulik elas ka oma elu viimastel aastatel. 9. juulil jõudis järg teise pingini, sedapuhku Võrumaal Pindis, kus Villenthal teenis esmalt kolm aastat jutlustajana ning seejärel 1967–2003 pastorina.
Mõlemad pingid avasid Nissi õpetaja Lea Jants ja Pindi õpetaja Argo Olesk üheskoos. Oleski kinnitusel tulid kogudused Villenthali mälestuse jäädvustamise mõttele teineteisest sõltumatult. Nissis teoksil olevast kuulnud ta alles siis, kui maikuus Jantsile helistas, et teda Pindi pingi avamisele kutsuda.
Nissis eelnes pingi avamisele palvus, kus muusikaga teenisid kaasa Ulla Krigul, Ülo Krigul, Andi Villenthal ning Villenthali luuleloomingut esitas Einar Kraut. Pindis järgnes pingi avamine pühapäevasele peajumalateenistusele. Muusikat tegi seal kohalik naisansambel Jubilate. Mõlemal pool võttis üritusest osa rohkesti rahvast, Pindis koguni 170 inimest.
Oleski sõnul on mälestus Villenthalist sealmail nii elav seetõttu, et ta oma pikaajalise teenimise jooksul puutus kokku mitme põlvkonna kohalike inimestega ja võitis nende lugupidamise. Tänini meenutatakse Villenthali lihtsust, mis väljendus nii kodu sisustuses kui inimestega suhtlemisel, samuti tema vankumatut usaldust Jumala vastu.
Laiemalt on Laine Villenthal aga tuntud selle poolest, et ta oli esimene Eesti naissoost kirikuõpetaja. Sügisel möödub 50 aastat tema ordineerimisest. Ühendus Naised Teoloogias korraldab sel puhul Tallinnas 7. ja 8. septembril esindusliku teaduskonverentsi.
Rain Soosaar