Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Loodu kiidab Loojat – Nabala vennastekoguduse palvemaja 90

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Nabala palvemaja 90. aastapäeva tähistamisel kõneles Jumala loomistööst õpetaja Kristjan Luhamets. Veiko Ilus

Nabala palvemajas oli septembrikuu teisel pühapäeval rõõmus päev, peeti sealse palvemaja 90. aastapäeva.

Eelmine, peaaegu sajandivanune palvela, mis jäi vanaks ja väikseks, lammutati 1926. aasta kevadel. Vaid kuus kuud hiljem pühitseti juba uus ja avar palvemaja, «Nabala vendade ja ringkonna armastuse maja», nagu ütles avamisel toonane vennastekoguduse hoolekandja Jüri Leidtorf.
Nabala palvemaja oli üks vähestest, kus nõukogude võimu ajal jätkus Jumala sõna kuulutamine. Hoonet on hoole ja armastusega korras hoitud kõik need aastakümned, viimane suurem remont tehti aastal 2012. Tänapäeval toimuvad seal kuulutustunnid, tegutseb piibliring ja laste kunstistuudio.
Aastapäev algas piiblitunniga, mille pidas Tartu Pauluse koguduse abiõpetaja Kristjan Luhamets. Ta rääkis Jumala loomistööst ja nimetas seda loomisõpetuse tunniks. Paljude eluliste näidete varal aitas Luhamets kuulatajatel mõista, kui imeliselt Looja kõike meid ümbritsevat ja meid endid on loonud, kui palju imesid meie ümber on iga päev ning kui suur on Jumal ja kui väike on inimene tema kõrval.
Ja siiski, Jumal on loonud inimese väga eriliseks ning pannud meist igaühe sisse igatsuse oma Looja järele. «See igatsus on toonud meid ka täna siia,» lõpetas Luhamets. See igatsus tõigi kokku ligi 100 inimest.
Aastapäeval teenisid hingekosutava muusikaga kaasa Jüri kirikukoor ja perekond Meibaum. Ühislaule saatis orelil Jüri Vaino. Esimese ühislauluna lauldi «Oh võtkem Jumalat suust, südamest nüüd kiita», millega siseneti palvemajja selle avamisel 90 aastat tagasi.
Pärast väikest vaheaega  toimus kuulutustund, mida alustas palvemaja töö eest vastutav vend Jaane Lend. Ta luges ette EEVK peavanema Eenok Haameri tervituse ning Eesti Kiriku artikli palvemaja avamisest aastal 1926. Tervitused ja sõnavõtud juhatas sisse Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots. Tervitused Kiili vallalt andsid edasi Kiili vallavanem Aimur Liiva, kes kinkis palvemajale seinakella, ja sama valla volikogu liige Ardo Niinre.
Koguduste poolt tõid tervitusi Arvo Rodi, Agu Kaljuste, Elari Lend, Hillar Vatsel, Veiko Ilus, Laine Pootsmaa, Valter Ots ja Ülo Liivamägi. Meenutati seda, mis on olnud, ning vaadati julgesti tulevikku. Sõnavõttudest jäi kõlama see, kui oluline on teada ja tunda Jumala sõna, kuulata Jumala tahtmist ja kuuletuda temale ning olla ligimene, toetada teisi usuteel.
90 aastaga on maailm ja Eesti palju muutunud. Jumal aga ei muutu ja tema hea tahtmine on endiselt see, et kõik saaksid tundma teda ja tema lunastustööd. Seda sõnumit kanname meie edasi tunnistuses, mida oma elu, sõna ja teoga anname. Lõpuosas mälestati kõiki vanemaid vendi, kes ligi 190 aasta jooksul on palvemajas teeninud.
Pärast kuulutustundi oli palvemaja õuel ühine söögiosadus, mille perenaised olid südamega ette valmistanud. Söögilaud oli rikkalik, sorav vestlus käis üle hoovi ja hea meel koosolemisest oli selgesti tuntav. Lastele, keda oli kohal ka päris palju, oli tegevust EELK Misjonikeskuse haagissuvilas. Palvemajja oli pandud üles Mahtra muuseumi  rändnäitus «Kolme kihelkonna vennad ja õed: vennastekoguduse usuliikumine Hageri, Rapla ja Juuru kihelkonnas». Näitus jääb Nabalas avatuks kuni novembri lõpuni.
Titta Marita Hämäläinen