Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Lihtsa kristlase ülistuseks

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Möödunud kolmapäeval vaatas maailm pingsalt Vatikani poole, et teada saada, kas katoliku kiriku 115 kardinali suudavad otsustada, keda enda seast ajaloo 266. paavstiks valida. «Aktuaalne kaamera» tõi õhtul selguse: uueks kirikujuhiks sai Argentina pealinnas Buenos Aireses sündinud itaalia päritolu Jorge Mario Bergoglio, kes võttis endale paavstina nimeks Franciscus. Päeva peetakse ajalooliseks, sest kirikupea on valitud väljastpoolt Euroopat ja seetõttu nähakse teda sillana areneva maailma ning jõukate riikide vahel. Ühtlasi on ta esimene jesuiidist paavst.
Roomakatoliku kiriku apostellik administraator Eestis Philippe Jourdan ütles teleintervjuus, et paavst pärineb tagasihoidlikust ja vaesest perest ning tema nimi viitab ühelt poolt Assisi Franciscusele, kes propageeris lihtsust ja kasinust, teisalt jesuiitpiiskopile Salesi Franciscusele, kes asutas palju koole ning on teada haritud, kannatliku ja visa inimesena. (1665. aastal pühakuks kuulutatud piiskop Franciscus kuulutati 20. sajandi alguses kirjanike, ajakirjanike ja toimetajate kaitsepühakuks.)
Philippe Jourdani sõnul näitab paavsti valimine maailma globaliseerumist ja on ajalooline sündmus kogu kristlaskonna jaoks. «Kirikus on alanud uus aeg ja uus hingamine,» ütles Jourdan, kelle teada on uus paavst lihtsa käitumisega, lihtsaid eluviise harrastav ja rahva seas armastatud kui vaeseid toetav ning oma seisukohti veenvalt kaitsev inimene. Eile pühitseti paavst pidulikult ametisse. 20. mail on palverännakul Püha Peetruse katedraalis eesti katoliiklased ja toimub  eestikeelne missa, loodetavasti võtab uus paavst eestlased ka vastu.
Rita Puidet