Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Laulupüha laululilledega Toris

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kolmainupüha 15. juunil jääb Tori Püha Jüri koguduse, seitsme muusikakollektiivi, solistide ja paarisaja osavõtja mällu kui kaunis mälestuspärl.
Vallavanem Enda Lingi sõnul jäädakse järgmist kaunist kontserti ootama. Sama arvamust kinnitas Tori valla kultuurinõunik Pille Usin koorijuhtidele lillekimpe jagades.
Laulupüha traditsioon
Laulupüha peakorraldajad, Tori koguduse diakon Raino Kubjas ja abikaasa Kristi on alates 1999. aastast iga kolmainupüha laulupühaga tähistanud. Kui nad veel Ruusmäel töötasid, toimus seal Võru praostkonna laulupäev. Järgneval kolmel aastal peeti Ruusmäel laulupüha oma ja sõprade jõul ning rõõmuks. Raino Kubjas vastse Tori koguduse vaimulikuna ja Kristi viimased 6 kuud koguduses loodud koori juhatajana ei saanud selgi aastal vaiki jääda ja jätkasid traditsiooni uues koguduses Pärnumaal.
Laulupäev sai põhjalikult ette valmistatud ja püha võis julgelt alata: ennelõunal oli veel peaproov kirikus. Kell 16 algas kirikus jumalateenistus, külalisena jutlustas Rõuge koguduse õpetaja Valdo Reimann. Kell 17 astus sadakond lauljat, valge küünal käes, altari ette, süütas ja asetas leegitseva valgusallika uuele mälestusküünla alusele ning kontsert võis alata.
Harukordse ja tänuväärse kogemuse võrra said kontserdi käigus rikkamaks Tori koguduse ja valla segakoorid, Sindi ja Ruusmäe ansamblid, Vändra naisseltsi ansambel ja Tartu Pauluse koguduse kammerkoor lauldes Sindi orkestri saatel (dirigent Rein Vendla) A. Adamsi suurtsugust teost «Sind tahan kiita».
Raino Kubjase esitatud rõõmus klarnetikontsert süntesaatori saatel (Elviira Varik) tõi kuulajaile naeratuse näole, õrn viiulisoolo (Merike Teppan) kõlavas päikesepaistelises ja lilleehtes kirikus hoidis taas kuulaja mõtteid iiri viisi «Oo, kallis rist» tekstil «…seisame kord Sinu trooni ees…».
Rahu ja valgust
Peadirigent Kristi Kubjase hingestatud juhatamisstiil haaras inimesed kaasa ning pani unustama väsimuse pika päeva lõpul. Raino Kubjase 1999. a esimeseks laulupühaks loodud laul «Sügavus hüüab» kuulus Tori laulupüha nimilauluna 12 ühendkoori laulu hulka ja sai lauldud enne Meie Isa palvet. Just siis käisid aga lauljate hulgas ringi korvitäied valgeid topeltsireliõisi.
Kristi Kubjase mõte, et kontserdi lõpuks muutuvad valged küünlad valgeteks laululilledeks, aitasid läbi viia lahked kirikuinimesed annetades korvitäied lõhnavaid õisi. Sirelikobaraid lehvitades ja kaanonis lauldes «Anna meile oma rahu» (KLPR 484) väljusid laulupäevalised protsessioonis kirikust. Enne hüvastijättu oli igaüks kutsutud osa võtma osadussöömaajast.
Värske piduehtes kirik kaunite kelladega – tornis ja peaukse kohal aega näidates – rohkelt fotosid kiriku elust, pikad tammevanikud ja maitsekad buketid, logoga kavalehed, kirikurahva kätetööna rikkalikult kaetud lauad, soodne ilm – kõik kokku tegid laulupüha elamuseks igale osalejale. Kohalik rahvas rääkis, et nii palju inimesi pole nad kunagi Tori kirikus näinud. Mis muud, kui ühinegem koos korraldajatega laulma laulu «Jumal olgu tänatud, kõik on hästi korda läinud…» (KLPR 202).
Anna Humal,
Tartu Pauluse koguduse kammerkoori dirigent