Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kuninganna külaskäik

/ Autor: / Rubriik: Kolumn / Number:  /

Kindlasti on kõigil meil lapsepõlvest meelde jäänud mõni  kuningannaga seotud luuletus või lauluke. «Kord ma nägin kuningannat, kes sõi kausist roosamannat…,» on tõenäoliselt üks esimesi värsiridu, mis pähe tuleb.

Hilisemast ajast meenub kindlasti kunagi ülipopulaarne «Roosiaias ringi kuninganna käib…» Anne Veski esituses. Lihtsus, inimlikkus ja pisuke eluvõõrus on märksõnad, millega kuningannasid neis lauludes ja luuletustes kujutatud on. Küllap on niisuguse kuvandi põhjus selles, et Eestis meil endil kuningannasid olnud ei ole, Jüriöö ülestõusu ajal valisime küll neli kuningat, kelle reeturlik tapmine ordu südametunnistusele jääb. 

Rahvalike ja lapselike arusaamade kõrval on mõjutanud meie käsitust kuningannadest kindlasti ka Piiblist pärinevad lood. Tõenäoliselt läheb mõte esimesena romantilisele ja pisut saladuslikule Seeba kuningannale, kes kuningas Saalomonile külla sõidab ja tema tarkust imetleb. Samuti meenub naiselikult tark ning oma rahva teenimisele pühendunud kuninganna Ester, kes päästab juudid hukust. Tundub, et Piibli kuningannasid iseloomustabki tarkus ja uhkus, nende lihtsusest on vähe juttu.

Mulle tundub, et möödunud nädalal Eestit külastanud Briti kuningannas Elizabeth II olid ühendatud mõlemad eespool kirjeldatud arusaamad. Ühelt poolt paistis silma kuninganna sõbralikkus, lihtsus ja üha süvenev vanaemalikkus, mis väljendus ilmekalt vahetus suhtlemises teda tervitama tulnud rahvaga. Sellele lisandus aga riigijuhis avaldunud tarkus, läbinägevus ja elukogemus. Küllap ongi Elizabeth II parimaks iseloomustavaks sõnaks kuninglikkus.

Usun, et ka Eesti pakkus kuningannale midagi meeldejäävat. Pean siin eelkõige silmas meie koorilauljate innustunud esitust Raekoja platsil. Meie kultuuripärandi ühe tugevama külje õnnestunud ja südamlikus eksponeerimises oli kindlasti midagi unikaalset, mis meie maad kuninganna mälus eristab ja ehk ka esile tõstab.

Siiski kainestas möödunud nädalal Elizabeth II visiidi ülevaid meeleolusid Loksalt saabunud traagiline sõnu, mis tuletas teravalt meelde, et hiilguse ja majesteetlikkuse kõrval eksisteerivad  vaesed ja hüljatud, kelle toetamisel ja normaalsesse ellu tagasitoomisel tuleb Eesti riigil veel palju samme astuda. Loksa linnas suri solkalkoholi tarbimise tagajärjel neli inimest, üks on raskes seisundis haiglas.

Image
Toomas Jürgenstein