Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kullamaa sai mälestuspingi Rudolf Tobiasele

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Kullamaa on uhke ja tänulik seal elanud kultuuriloos olulistele inimestele. Laupäeval tähistati helilooja Rudolf Tobiase 140. sünniaastapäeva ja avati talle nimeline mälestuspink.

Meie professionaalse muusika rajajale, Hiiumaal sündinud (29.5.1873), Kullamaal kasvanud, kujunenud ja siia maetud Rudolf Tobiasele otsustas vald kogukonna vaimsuse tõstmiseks teha mälestuspingi. Pisut üle kahe meetri pika graniidist pingi valmistas OÜ Kohila Graniit ja see paigutati Tobiase ausamba kõrvale. Tänusõnu siia- ja sinnapoole maailma laususid vallavanem Jüri Ott, emeriitõpetaja Ants Leedjärv ja piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson.
Juba üheksa-aastaselt komponeerima hakanud Tobiasest sai tugeva isikupära ja harukordse väljendusjõuga helilooja, kelle elutee lõppes 29. oktoobril 1918 Berliinis. Tema põrm maeti Kullamaale 1992. aastal. Tobia­se esitatud improvisatsioone hinnati kõrgelt juba siis, kui ta töötas Peterburi Jaani kirikus. Seepärast ei puudunud need ka mälestuspäeval laupäeval.
Pingi avamisel improviseeris Tõnu Naissoo Hammondi orelil laulude «Eks teie tea» ja «Otsekui hirv kisendab» teemadel. Tobiase, aga ka teiste heliloojate, näiteks Bachi ja Händeli heliloomingut esitati hilisemal kontserdil kirikus. Maha peeti ka sisukas konverents, kus Tooni Leedjärv rääkis Tobiase mälestuse hoidmisest koguduses, filosoofiadoktor Kristi Kiilu muusikaõpetuse olukorrast, Andrus Kallastu Tobiase muusikalistest taotlustest ja Tõnu Naissoo Hammondi orelist ja improvisatsioonist.
Suur tänu ilusa päeva eest läks peakorraldaja Loit Lepalaanele.
Rita Puidet