Külas käisid kauaaegsed Eesti sõbrad Saksamaa Evangeelsest Kirikust
/ Autor: Regina Hansen / Rubriik: Uudised / Number: 29. mai 2019 Nr 24 /
EELK-l oli 13.–19. maini külas delegatsioon Saksamaalt Kurhessen-Waldecki Evangeelsest Kirikust.
EELK partnerkirikul on sõprussuhted kolme EELK praostkonnaga ning regulaarselt toimuvad kahe kiriku vaimulike kokkusaamised, piiskoppide ja naisteoloogide konsultatsioonid. Delegatsiooni juhtinud piiskop Martin Heini jaoks oli see viimane ametlik külaskäik Eestisse enne emerituuri siirdumist.
Laiaulatuslikud sidemed
Kurhessen-Waldecki kiriku delegatsiooni kuulusid piiskop Martin Hein, diakooniatöö ja oikumeeniliste suhete juht ülemmaakirikunõunik õp Claudia Brinkmann-Weiß, rahvusvaheliste partnerlussuhete koordinaator õp Bernd Müller ja Landefeldi koguduse õpetaja ning eestikeelse töö koordinaator Saksamaal õp Michael Schümers.
Piiskop Martin Hein on juhtinud Kurhessen-Waldecki kirikut aastast 2000 ning siirdub käesoleva aasta sügisel emerituuri. Seekordne visiit Eestisse oli tema jaoks kuues ning ühtlasi viimane ametlik külaskäik Eestisse.
19. mail Cantate-pühapäeval toimunud missal pidas piiskop Hein jutluse Tallinna piiskoplikus toomkirikus. Piiskop jutlustas laulmisest, tunnustades Eesti laulupeotraditsiooni ja peatudes ka Saksamaa laulukultuuril. Piiskop Hein tuletas meelde Jeesuse sõnu: „Suu räägib sellest, millest süda on tulvil.“
Nädala vältel kohtusid partnerkiriku esindajad EELK juhtkonna ja sõpruspraostkondadega mitmel pool üle Eesti, diakooniatöö tegijatega, samuti toimus nõupidamine konsistooriumis ja kohtumine kultuuriatašeega Saksa suursaatkonnas. Nad võtsid osa Saarte praostkonna sinodikoosolekust Kuressaares, külastasid piiskop Tiit Salumäed Haapsalus.
Kurhessen-Waldecki kirikul on sõprussuhted kolme EELK praostkonnaga (sks Kirchenkreis): Lääne praostkonna sõpruspraostkond on Schmalkalden, Valga praostkonnal Eschwege ning Ida-Harju praostkonnal Kirchhain. Regulaarselt toimuvad kahe kiriku vaimulike kokkusaamised, samuti Kurhessen-Waldecki kiriku partnerkirikute piiskoppide konsultatsioonid ja naisteoloogide konsultatsioonid, mis on andnud EELK esindajatele võimaluse kohtuda õdede ja vendadega Lõuna-Aafrikas, Namiibias, Indias ja Kõrgõzstanis.
Alguse juures oli Burchard Lieberg
Saksa partnerkiriku asutatud fond meie kiriku töötegijate abistamiseks käivitati pastor Burchard Liebergi (1914–2003) eestvõttel juba eelmise riigikorra ajal. Fondist on EELK saanud toetust alates 1964. aastast, mil pastor Lieberg esimest korda Eestit külastas. Vabatahtlike annetajate toel on kogutud ja Eestisse toimetatud riideid, jalanõusid, kangaid, kohvi ja šokolaadi. 1970. ja 1980. aastatel toodi Saksamaalt Eestisse ka ravimeid ning eestikeelseid piibleid.
Eesti iseseisvuse taastamise järel veeti palju aastaid annetatud veoautoga Kasselist Tallinna erinevat abi, mh ka haiglainventari ja põllumasinaid. Kogutud annetuste eest on toetatud EELK pastoraatide remonti ja vaimulikele ametiautode ostmist.
Vaimulikud on saanud fondilt toetust nii küttematerjali kui ravimite ostmiseks, auto remontimiseks või ka lihtsalt pere toimetulekuks. Viimastel aastatel on Estlandhilfe toetanud iseäranis kogudusi ja kiriku asutusi, kus tehakse aktiivselt diakooniatööd; kiriku koole, vaimulike perekondi ning samuti Punase Risti supikööki Tallinnas.
Aastast 2000 juhib fondi Estlandhilfe tegevust emeriitpastor Jörn Schneider. Annetajateks on peamiselt baltisaksa perekonnad. Suur osa annetusi kogutakse perekondlikel suursündmustel, juubelitel ja matustel, kus kingituste ja lillede asemel palutakse külalistelt annetust kiriku töötegijate ja koguduste heaks Eestis.
EELK sõlmis Kurhessen-Waldecki kirikuga koostöökokkuleppe aastal 2001 ning pärast seda on lepingut viie aasta kaupa pikendatud.
Regina Hansen,
EELK konsistooriumi avalike suhete spetsialist