Kui iga okas loeb
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 16. mai 2018 Nr 22/23 /
Kuigi hiljutise kampaania käigus saavutas hunt siili ees edu, pälvides rahvuslooma tiitli, on siil jätkuvalt see loomake, kellega kohtumist (erinevalt hundist!) iga inimene ootab. Rahumeelne, varjulise eluviisiga putuktoiduline, kes saab ennast kaitsta looduse poolt antud okaskasukaga. Ise ei ründa, aga vajadusel on võimeline ennast kaitsma – see siili olemus imponeeris ristima kaitsejõudude sõjalise õppuse Siiliks. Väike Eesti riik ei soovi rünnata, aga kui vaja, on valmis ennast kaitsma.
Siilil lõi kaasa koguduseliikmeid, aga ka vaimulikke. Võru praostkonnast näiteks osalesid praost Üllar Salumets, Toomas Nigola Põlvast, Rõuge õp Mait Mölder, Argo Olesk Pindist ja õp Toivo Hollo Vastseliinast. „Kaitseliidu Võru malevas on hea kamraadlik suhtumine, mis andis tõuke osaleda koos teiste motiveeritutega,“ toonitab õp Hollo, kes Kaitseliidu tegemistes ka suurõppustevälisel ajal kaasa lööb. Ühe kõrghetkena nimetab ta taevaminemispühal, 10. mail Sangaste kirikus peetud oikumeenilist jumalateenistust, kus jutlustas kaitseväe peakaplan kolonelleitnant Gustav Kutsar ning kaasa teenisid kõik õppusel osalenud kaitseväe ja Kaitseliidu kaplanid.
Ka Tartu praostkond oli esindatud praostiga. Ants Tooming kinnitas, et suurõppus ei võtnud temalt midagi, küll aga andis: „Võimaluse viibida 10 päeva ühtejutti imekaunis paigas nimega Eesti loodus, kindla teadmise, et Eesti kaitseväelased on väga professionaalsed ning pühendunud ja motiveeritud; et Eesti rahvas elab siiralt kaasa ja toetab oma kaitseväe võitlejaid. Lisaks sain palju häid uusi kaasvõitlejatest tuttavaid ja täita ka Kristuse käsku, kutsudes jüngriteks eesti rahva parimaid poegi ja tütreid.“
Staabi- ja sidepataljonis kaplanina töötav Harju-Jaani õp Jaan Nuga nimetas, et oli Siilil nii kaitseliitlasena kui kaitseväelasena. „Eks vaimuliku koht on seal, kus on tema inimesed. Ei ole soolast kasu kapiriiulil. Sool tuleb supi sisse segada, siis on tast tolku. Sõjaolukord, olgugi mängult, on olukord, kus toetav sõna on väga väärtuslik,“ sõnas ta.
Liina Raudvassar