Kriisade orel ühendab muusikuid
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Uudised / Number: 3. oktoober 2018 Nr 40 /
Vendade Kriisade kahe manuaali ja 21 registriga orel ehitati Petseri Peetri kirikusse 1928. aastal.
Viimastel aastatel on orel põhjalikult korrastatud ja väga hinnatud ning kuulatav muusikariist.
Kriisade oreli 90. aastapäeva tähistamiseks korraldas muusikutest-organistidest abielupaar Dina Ikhina ja Denis Makhankov suvel kirikus kontserdisarja, kuhu kutsusid esinema rahvusvahelise konkursi laureaate. 9. septembril musitseerisid nendega koos Peterburist Mark Taube (viiul) ja Jekaterina Mariskina (orel). Publikut oli üsna rohkesti, tellitud bussiga sõitsid inimesed kohale ka Pihkvast. Mõni külastajaist ei jätvat ühtegi kontserti vahele.
Kavas oli mitmeid 20. saj heliloojate teoseid ja kontsert võeti väga soojalt vastu. Ühes jäi kõlama üsna tuttav meloodiakäik. Kust? Ei tulnud meelde. Hiljem selgitas Dina Ikhina, et see on Georgi Sviridovi „Aeg, edasi“, kust on võetud TV uudisteprogrammi Vremja signatuur.
Denis Makhankov, kes 12 aastat tagasi lõpetas Peterburi konservatooriumi organistina, on oma südameasjaks võtnud Petseri oreli hea käekäigu ja selle imelise pilli tutvustamise. Orel läbis just põhjaliku remondi, mida tegi Venemaal tunnustatud meister Sergei Goroholinski Kondapogast, kes vähemalt kümnel korral Petserisse kohale tuli. Teda abistas Vladimir Turitzin Peterburist.
Kriisade oreli remondiks koguti raha kontsertidega. Väga suurt summat kokku ei saadud, aga kogu ettevõtmise juht Denis Makhankov ütles, et Venemaal töötavad suured meistrid mõnikord ka väikese raha eest. Igatahes on orel korras, nii et sel saavad mängida ka suured meistrid. Raha on kogutud ka orelile uue mootori ostmiseks ja Vene päritolu mootor seataks külge oktoobris.
Eestiski on üsna palju organiste, kes saanud Petseris Kriisade omapärase tämbriga orelil aastate jooksul mängida. Ja seda tänu kümne aasta pikkusele kontserttegevusele kirikus. Aprillist oktoobrini on kiriku uksed kontsertideks avatud ja esinejaid on olnud rahvusvahelist mõõtu. Publikut jätkub. Kontserte tuleb hooaja jooksul 30–40, külastajaid 300–500 inimest.
2007. aastal alustas kontsertide korraldamist Petseris MTÜ Rohuaia Rist, mille rajasid Elmet Vaaks (1941–2015) ja Toomas Russak. Nende eesmärgiks oli kujundada Petseri kirik eesti kultuuri keskuseks, nii nagu Jaani kirik on seda Peterburis. Eestluse kohaloleku näitamist Petseri linnas peeti väga oluliseks. Toomas Russakule läheb Petseri korda. Ta on usuteaduse instituudis omandanud rakendusliku kõrghariduse (hingehoid) ja kaitsnud 2016. aastal lõputöö „EELK Petseri Peetri koguduse ja kiriku ajalugu 1921.–1928. a“.
Pärast MTÜ Rohuaia Rist tegevuse lõppemist aitas Petseris kontserte korraldada Denis Kasparovitš, kellest praeguseks on saanud MPEÕK diakon Tallinnas. Viimasel viiel aastal on oreli seisukorra parandamiseks ja kontsertide korraldamiseks palju teinud entusiasmi peal muusikutest abielupaar Dina Ikhina ja Denis Makhankov. Nad on selle lausa oma südameasjaks võtnud. „Orel peab helisema,“ ütleb Denis Makhankov, „läbi selle, et inimesed tulevad pühakotta imelist orelit kuulama, teadvustavad nad ka eestlaste kirikut.“
Sirje Semm