Koguduse oma ajakiri
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 1. august 2018 Nr 31 /
Tallinna Kaarli koguduse ajakirja Sulane viimane number on küll sel aastal esimene, aga kannab järjekorranumbrit 70.
Põnev artikkel „Selli- ja meistriaastad (1815–1848)“ kõneleb mitmekülgsest mehest – tislerisellist, klaverivabrikandist, klaverihäälestajast ja lõpuks maaomanikust, Toomgildi oldermannist ja valitsuse eesistujast Hans Heinrich Falckist, kelle portree ripub Kaarli koguduse käärkambris. Tänu töökusele ja püsivusele sai temast suurmaaomanik ja Toompea kodanikkonna tähtsaim esindaja, kes ütleb, et „raha kokkukuhjamisel ei ole mõtet, kui see jälle kasuks ei tule maale, mis meile selle meie usinuse ja taibukuse vahendusel on andnud“. 1914. aastal Riias avaldatud Falckist järelejäänud ülestähendused on tõlkinud Alar Maas. Lugu jääb järgnema.
Isa Ain Peetrus tutvustab lugejatele paavst Damasus I, kes võitles aktiivselt eksiõpetuste vastu ja aitas kaasa Rooma kirikute liturgilisele ja esteetilisele rikastamisele ning tema suurimaks pärandiks on tänapäevani kasutusel olev Vulgata pühakirja versioon. Ajaloo radadele suunab lugejaid ka Kalmar Ulm, kes pajatab IV ristisõjast ja Konstantinoopoli vallutamisest.
Aga kuna tegu on koguduse ajakirjaga, saab mõndagi teada tänapäevast: koguduse kammerkoor Canorus osales Tbilisi rahvusvahelisel koorimuusikafestivalil, naiskoor tähistas 65. tegevusaastat, koguduse nõukogu liige Kristel Kleinot leiab kirikust rahu ja saab hingele tuge ning soovib koguduseliikmetele usaldust Tema vastu.
Jutluse taevaminemise pühaks on kirjutanud õpetaja Gustav Piir (teenis kogudust aastatel 1992–1995), ajakirja illustratsioonid on teinud ikka Maara Vint, kes ka mõtiskleb püha Franciscuse teemal.