Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kogudus tegi kingituse

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Näitus Tartu Peetri kiriku ees aial on avatud.2 x Rita Puidet

Tartu Peetri kogudus tähistas pika nädalavahetusega koguduse 150. ja ühtlasi kirikuhoone 135. aastapäeva.

Kui me räägime, et palju kirikus toimuvat jääb kirikumüüride vahele, siis Tartu Peetri kogudus tuli linnarahva keskele ja tegi kingituse kogu rahvale. Kolme päeva sisse mahtus palju ettevõtmisi ja kindlasti jäävad need ilusad päevad, täis tänusõnu, kiituslaule ja rõõmsat koosolemist, pikalt meelde.

Märk unistusest
Alustuseks tahan tuua kogudust teeniva õpetaja Ants Toominga meenutuse sellest suvest. Ta oli parajasti puhkusel, kui talle helistas samuti puhkusel viibiv linnapea Urmas Klaas küsimusega, kas tõesti Peetri kirik põleb. Õnneks oli tegu valehäirega, aga see, kuidas Taaralinnas all- ja ülalinn koostööd teevad, on südantsoojendav. (Suurem osa kirikuid asub Tartus mõnel mäel.)
Paljud linna luterlased on paratamatult seotud Peetri kirikuga, sest raskel ajal on sealne pühakoda pakkunud peavarju Maarja kogudusele. Umbes kolmkümmend inimest kogunes reede hommikul avama koguduse ja kiriku ajalugu tutvustavat näitust. Eks jäid möödujadki uudistama, sest koguduse nõukogu oli otsustanud, et näitus pannakse üles õue.
Näitust saab vaadata mööduja kirikusse sisenemata – suured tahvlid raudaial kutsuvad vaatama ja lugema. Väljapanek jääb üles nii kauaks, kuni see vastu peab. Näituse koostasid koguduse õpetaja ja Kristiina Tael Tartu Laulupeomuuseumist.
Kirikus sai aga kuulda uue postmargi sünnilugu. Kunstnik Riho Luuse selgitas, et koguduse maapealseks nähtavaks osaks on kirik. Kirikut joonistades mõtles ta koguduse unistusele oma kirikust ja nii seisab pühakoda postmargil just kui õhus. Soovijad said kohapeal ka osta tervikasja: ümbrikul on Köleri altarimaal „Kutsuv Kristus“ ja templil koguduse vapp (autor Priit Herodes).
Muidugi kuulus pidupäevade kavasse tänujumalateenistus. Juba kirikusse siseneja sai esimese emotsiooni – iga tulija oli väga oodatud. Kirik nägi ülikaunis välja ja tähelepanu köitsid botaanikaaiast toodud loorberipuud. See oli ilus side möödunuga, sest üsna sarnane nägi jumalakoda välja pühitsemisel 135 aastat tagasi.

Tänades ja hõisates
Protsessioonis sammusid paljud praostkonna vaimulikud ja paar vaimulikku naaberpraostkonnast. Kaasa teenisid Tartu vaimulikud. Jutluse pühapäevasele kirjakohale Luuka 7:11–16 pidas peapiiskop Urmas Viilma. Ta sõnas, et loos Naini noormehest nimetab Luukas Jeesust esimest korda Issandaks, mis märgib, et Jeesus on isand isegi surma üle. Sõnumit, et Jeesus pakub igavest elu taevas, on Peetri kirikus kuulutatud 135 aastat ja seda väljendab ka Jeesuse kehakeel Köleri maalitud altaripildil.
Jumalateenistusel hüüdis orel ja kaasa teenisid koguduse koorid, ka kellade ansambel organist Mari Toominga juhatusel. Jumalale tänu ja linnarahvale süüvimist muusikasse tõid tasuta kontserdi andnud ansambel Vox Clamantis ja poistekoor Põhjatähed Soomest Kiimingi sõpruskogudusest.
Aga kogudus ei ole kunagi vaid üks-kaks inimest ning seepärast ei unustatud paljusid häid inimesi. Jumalateenistuse järel tänas õpetaja Tooming koguduse endist vaimulikku Kalle Mesilat ja Tartu linnapead, EELK koostöömedali andis peapiiskop üle sõpruskoguduse õpetajale Pauli Niemiläle.
Tallinna ülikooli Tartu kolledžis jätkunud järelpeol õnnitleti koguduse sünnipäevalapsi kojamees Mati Nõu ja kirikuvanem Toivo Nikopensiust ning anti üle koguduse teenetemärk tublidele inimestele Andrus Kruuslale, Leonard Matiesenile, Margit Vaikmäele, Maire Mesilale, Mari Toomingale, Mati Nõule, Pauli Niemiläle. Rauli ja Anneli Ojalehto said teenetemärgi kahe peale. Väikse etteaste tegi koguduse noorteansambel Oh Sa Püha Müristus.
Meeldivalt tore oli, et koguduse pidupäevast oli osa saama tulnud hulganisti rahvast. Oli ustavaid eakaid koguduseliikmeid, noori ja päris lapsi, mis kinnitab, et kogudusel on järelkasvu. Sellele panevad kindla aluse ka koguduse oma lasteaed ja kool, mis sel aastal laienes Põlvasse.
Ja kui kogudusele kingitusi üle anti, siis oma koha kirikus leiavad nii Uno Roosvaldi maal „Kristus mere ääres“ kui koguduse kunagise õpetaja Jaak Tauli konserveerimisel olnud tekkel, mille andsid üle Eesti Rahva Muuseumi nimel Kristjan Raba ja Villem Reimani Kolleegiumi abiesimees Andres Andresen. Vanemuise Selts kinkis aga kogudusele laulupidude algataja Johann Voldemar Jannseni pildi – toimus ju laulupidu Peetri kiriku vahetus läheduses.
Kui pidupäevade lõpetuseks laulis Soome poistekoor Eesti hümni, oleks tahtnud hüüda: oo, kaunis hetk, veel viibi sa.
Rita Puidet

Peetri_9899
Pidupäevade üritustest võttis osa ka koguduse eelmine õpetaja Kalle Mesila (paremal). Näituse üks koostaja, õpetaja Ants Tooming võib väljapanduga rahul olla.

Pildigalerii: