Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kogudus ja organist vajavad teineteist

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Thea Leitmaa tõi tee Helme kogudusse 1990. aastal, kui kirikusse tuli palju inimesi. Osa neist jäi püsima, kuid väga suur hulk on kahjuks kirikust eemale jäänud. Kui me näiteks kuldleeripüha peame, siis tunnistab Thea Leitmaa, et näeb kirikus väga vähe leerikaaslasi.

Organist Thea Leitmaa aitab Helme kihelkonna rahval saata Jumala poole kiitus- ja palveviise.

Organist Thea Leitmaa aitab Helme kihelkonna rahval saata Jumala poole kiitus- ja palveviise.

Thead on Jumal juhtinud ikka sügavamale ja sügavamale kiriku rüppe. Mõni aasta pärast Thea leeriskäiku esitati ta koguduse nõukogu kandidaadiks. Tol ajal pälvis Thea ainult mõne hääle ega pääsenud nõukogusse.

Kuid 1998. a sügisel vajasid Helme ja Taagepera kogudus uut organisti. Tol ajal hooldas kogudusi Sangaste õpetaja Ivo Pill. Tema kutsus Thea vakantset kohta täitma.

Thea meenutab, et alguses oli isegi raske kirikumuusikas orienteeruda. Natuke võttis aega, et harjuda jumalateenistuse korraga. Kuid kirikust saadav hingekosutus on Thead aina enam lähendanud kirikutööle. 1999. a hakkas Helme ja Taagepera kogudust teenima käesoleva artikli autor, kuid koguduste teenimine ilma Thea Leitmaata on ettekujutamatu.

Helme kihelkond on lai: siin asub kaks iseseisvat kogudust. Nende kahe, Helme ja Taagepera koguduse jumalateenistused sisustavad organisti ja õpetaja pühapäevadest mitu tundi. Iga pühapäeva hommikul ootab Helme kiriku harmoonium Thead, et koos kogudusega tuua Jumala ette kiitus- ja palveviisid.

Helme kirikus ehk vanas palvemajas on jumalateenistuste jaoks kaks saali ja mitu pilli. Seni on Thea nii suures suvesaalis kui ka väikeses talvesaalis mänginud harmooniume. Paar aastat tagasi aga kinkis Lõuna-Norra Klunde kogudus meile elektrioreli. Nüüd on Thea mitu kuud tutvunud selle oreli manuaalide ja pedaalidega ja kogudusel on hea meel selle instrumendi saatel laulda.

Oma palvet ja kiitust Jumala poole tahab laulda ka Taagepera ja Riidaja rahvas. Nii suundume ühel pühapäeval edasi Taagepera kirikusse, teisel pühapäeval Riidaja kabelisse. Tegelikult käib Riidajas väga vähe inimesi jumalateenistusel, aga et nende väheste inimeste osadust toetada ja palvele jõudu lisada, tuleb sageli Tõrvast mõni huviline Riidajasse kaasa. Mõnikord ei mahu need huvilised ühte autosse äragi ja siis vajame Thea abi, et kirikulisi sõidutada.

Pühade aeg on kirikus teadagi kiire aeg. Sel ajal, kui teised õpetajad peavad koolivaheaega ja pühi, sõidab Thea Leitmaa Helme kihelkonna kirikute vahet ja mängib jumalateenistusi kõikjal, kus õpetaja on need välja kuulutanud.

Igas kandis on omad instrumendid. Riidajas seisab harmoonium nagu Helmeski. Taagepera kirikus on korralik orel. Aga kui mõni jumalateenistus või palvus toimub Tõrva kirik-kammersaalis, siis saadab koraale klaver.

Korra aastas peame jumalateenistust Koorküla rahvamajaski, et sealsed koguduseliikmed saaksid tulla armulauale ja kuulata jutlust. Loomulikult ei saa me ilma lauluta olla. Sinna võtab Thea kaasa süntesaatori.

Pühade ajal, aga ka muul ajal ootavad palvusest osasaamist hooldekodud. Meie hooldekodude tuur hõlmab kolme kihelkonna asutust: Taagepera, Hummuli ja Tõrva hooldekodu. Üks kord oleme käinud jumalateenistust pidamas ka Paju hooldekodus. Hea meel on võtta hooldekodudesse kaasa mõni koguduse naine koraale laulma. Sellise naiskonnaga oleme vahel teinud kodukülastusigi. Kuid alati vajame, et Thea oma saatega laulu toetaks.

Jumalateenistusi on Helme kihelkonnas palju, lisanduvad veel mitmesugused talitused, kus Thea tahab anda oma panuse inimeste hinge kosutamiseks ja Jumala ülistamiseks. Ristimised, leeriõnnistamised, laulatused, matused – need võivad leida aset nädala sees, laupäeval või mõnel pingelisel pühapäeval kahe jumalateenistuse vahel.

Igal talitusel on omad laulud. Mõnel hetkel soovib rahvas lihtsalt hetkeks mõtiskleda muusika saatel, et keskenduda pidulikule sündmusele ja palvele, siis me ei vajagi sõnu. Thea leiab ilusad ja sobivad muusikapalad igaks puhuks.

Suviti on saanud helmelastele tavaks koguneda augustikuiseks maarjapäevaks vanade kirikuvaremete juurde koguduse nimepäeva ja õpetaja sünnipäeva tähistama. Maarjapäeva jumalateenistus toimub vabas õhus, halva ilma korral koduloo muuseumi verandal.

Järgneb piknik ja lõkkeõhtu. Ja mida mõnusamat lõkke ääres ikka teha, kui laulda tuntud ja armastatud laule. Meie väike Thea võtab suure akordioni rinnale ja meie ühislaul toetub jälle tema saatele.

Kahtlemata vajab kogudus Thea Leitmaad. Kui möödunud aastakümnendil ei osanud kogudus Thead nõukogusse valida, siis kahel viimasel valimisel on ta pälvinud mitukümmend häält.

Thea Leitmaa tunnistab, et ka tema vajab kogudust, et olla palve- ja armulauaosaduses ja et mõtiskleda Piibli õpetuste üle jutluse saatel. Ta leiab koguduse ühisest jumalateenistusest kosutust ja tuge oma hingele, et minna vastu argitööle. Nüüd vajab Tõrva muusikakool Thea Leitmaad juba direktorina.

Mõlemad kogudused soovivad Theale palju jõudu kõigiks töödeks ning Jumala õnnistust ja hoidmist kogu eluks!

Arvo Lasting,
koguduste õpetaja

,koguduste õpetaja

EELK Konsistoorium andis 50. sünnipäeval Helme ja Taagepera koguduse organistile Thea Leitmaale EELK tänukirja kohusetundliku töö eest.