Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikuõpetaja vanad päevaraamatud ja pildid

/ Autor: / Rubriik: Portreelood, Uudised / Number:  /

 Harjumaa muuseumi näitus Keila kirikuõpetaja Ado Köögardali päevapiltidest on jõudnud raamatukaante vahele.
Näituse «Väljasõidud Eestis. Keila kirikuõpetaja Ado Köögardali päevapilte ja reisimärkmeid 1924–1938» materjalid on ilmunud kataloogina. Lisaks näitusel eksponeeritud fotodele teevad kataloogi väärtuslikuks seal leiduvad reisikirjeldused, kus kõneldakse ilmast, sellest, mida söödi ja palju toit maksis, mitu korda päevas ujumas käidi, missugune oli külastatav paik ja muud tähelepanekud.
Reisid on aset leidnud 14 aasta vältel, seepärast on huvitav jälgida, kuidas hobuse ja vankri vahetab välja auto – nii kihutas abikaasa Hilda 1937. aastal Jõhvist Ranna-Pungerja poole sõites «suure kiirusega kuni 90 km tunnis». On muidugi ka muljeid rongi- ja paadisõitudest ning jalgsimatkadest.
Sihtkohtadena on nimetatud paljude hulgast Raplat, Viljandit, Pakri saari, Narvat ja Tartut. Viimases peatuti Vallikraavi tänavas Grand hotellis, kus «võeti toa eest enam kui 2 päevase sealoleku pealt kõigest 10 krooni ja 50 senti». Päev kulus koos perega Emajõe-linnas ära ja Köögardal tunnistab, et ta esimesel päeval kirikupäevale (27.–29.06.1932) ei jõudnudki. Kolm päeva kestnud kirikupäevadel viibis ta kolm tundi, tunnistades: «Võisin peaaegu õigusega kinnitada, et seal kõnelesid lollid ja vaikisid targemad. Vaidlused olid väga vaimuvaesed ja igavad. Ei olnudki mul enam himu veel kord kirikupäevale minna.»  
Osa 121 fotost ning reisikirjeldustest ongi seotud ametisõitudega ja neil võib näha teisigi tolleaegseid vaimulikke ning saada aimu Köögardali töö hulgast, näiteks ühest 1924. aasta pühapäevast, mil tal oli lisaks jumalateenistusele kolm laulatust, üks matus ja üks ristimine talitada.
Ado Köögardal sündis 1891. aastal Viljandimaal Karula vallas, õppis Tartu ülikoolis teoloogiat, teenis aastatel 1921–1957 Keila kogudust ning oli 1935. aastast Lääne-Harju praost. Ta suri 1957. aastal ning on maetud Keila kalmistule.
Kataloogi andsid välja Harjumaa muuseum, Ado Köögardali perekond ja kirjastus Atlex. Kataloogi koostasid Ulla Kadakas ja Riine Kallas. Ado Köögardali päevaraamatud ja fotod on tema perekonna omandis. Kataloogi saab osta Harjumaa muuseumist, Eesti Ajaloomuuseumi poest ja Tartu Ülikooli raamatupoest.

Rita Puidet