Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kirikumuusikud laulsid Tartus koraale uues seades

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Õppepäeva lõpuks võisid kuulajad nautida läbitunnetatud vaimulikku osadust muusikas. Mari Paenurm
Möödunud nädalavahetusel pidasid kirikus tegutsevad koorijuhid ja organistid Tartus ühist õppepäeva, et harjutada koraaliviiside uusi seadeid.

Juba 1982. aastast tegutsev organistide-koorijuhtide kollektiiv, mida tuntakse ka segakoori KOSK nime all, kannab endas paljude muusikute ja dirigentide pärandit ning püüab jätkuvalt tutvustada eesti algupärast vaimulikku muusikat.
Mäletatavasti tellis kirikumuusika liit viielt eesti heliloojalt «Kiriku laulu- ja palveraamatus» sisalduvatele koraalidele seadeid eri kooriliikide jaoks. Heliloojateks valiti Piret Rips-Laul, Tuuliki Jürjo, Mart Jaanson, Mart Siimer ja Rein Kalmus. Heliloojad valisid endale sobivad koraalid pakutute hulgast välja ning lõpuks valmis 36 seadet. Tegemist on kauni ja haarava muusikaga, millel oleks kindlasti koht meie igapäevases lauluvaramus ning lauluraamatu uues versioonis, juhul kui seda peaks hakatama ette valmistama.
Sedakorda tuldi kokku uusi seadeid õppima ja laulma, et need võiksid kokku kõlada, tuttavamaks saada ning seeläbi jõuda ka erinevates kirikutes tegutsevate kollektiivide repertuaari.
Laupäeva õhtul kanti Maar­ja koguduse majas ette meeleolukas läbilõige kogumiku repertuaarist ning vaimulik elamus oli seda meeliülendavam, et lauljaiks professionaalid ja muusikaga tuttavad inimesed. Kontserdi järel peeti kirikumuusika liidu praeguse juhi Tuuliki Jürjo 45. sünnipäeva. Pühapäeval teenis KOSK kaasa Viljandi Jaani kirikus peetud jumalateenistusel.
Kirikumuusika liit korraldab sel nädalalõpul juba järgmise kokkusaamise, 21. oktoobril Tallinnas konsistooriumi saalis ja 22. oktoobril Tartus Maarja koguduse majas. Toimub lauluraamatuaastale pühendatud seminar, mille viib läbi Mathias Gauer Saksamaalt. Seekord on lauluraamatuaastaga seoses teemaks «Jubilate ja juubeli pingeväljas». Räägitakse laulmisest ja sellest, mis saab laulust siis, kui seda suuliselt edasi antakse, hümnoloogiliselt selekteeritakse ja raamatusse jäädvustatakse. Võrreldakse laule KLPRis ja Saksa luterlikus lauluraamatus ning muidugi lauldakse.
Mari Paenurm