Kirik nelja tee ristil

Peapiiskop Andres Põderi ja kantsler Mati Maanase allkirja kandva konsistooriumi otsusega kinnitati õpetaja Andres Aaste Rõngu Mihkli koguduse õpetajaks alates 13. detsembrist 2005.


Vastse koguduseõpetaja Andres Aaste sõnul tegeleb ta praegu sisseelamisega. «Tutvun koguduse töötegijate, omavalitsuste ja koolidega,» ütles ta. Tema arvates on pilt lootustandev, Rõngu inimesi õpib Aaste tasapisi tundma.

Aaste arvates võib kirikuhoonega Rõngus rahule jääda. «Eks remonti on ikka vaja, kirikuhooned tahavad ju igal pool kohendamist,» nõustus ta. Praegu on Andres Aaste pidanud Rõngus ainult jumalateenistusi, talitusi pole tal veel ette tulnud.

Poolteist aastat tagasi asus Usuteaduse Instituudi diplomiga Andres Aaste õppima Tartu Teoloogia Akadeemiasse eetika- ja religiooniõpetuse õpetajaks, kuid seoses kirikutööga Põltsamaal jäid õpingud pooleli. «Tuleb seda teha, mis parajasti on,» selgitas Aaste.

Harjumuse asi

Viimased kolm kuud enne uue õpetaja valimist teenis Rõngu kogudust Maarja Sokk, kes suvel sooritas pastoraalseminarijärgse pro ministerio eksami. Sokk jäi küll vaimulikuks ordineerimata, kuid konsistoorium andis siiski loa kandideerida.

Küsimusele, miks tema arvates eelistati Aastet, vastas Maarja Sokk, et Aaste näol on tegemist lauluhäälega meesterahvaga. «Inimesed on harjunud sellist nägema,» leidis Sokk. Tema sõnul oli juhatus pigem kõhkleval seisukohal. «Ma ei ole pettunud,» ütles Maarja Sokk ning lisas, et andis otsustamise juba eos Jumala kätte.  

Sokk, kes lisaks teoloogiale on tudeerinud Eesti Maaülikoolis loodusvarade kasutamist ja kaitset, tunneb rõngulasi teisest küljest: ta on sealkandis tihti põlde mõõtnud. «Rõngulased on oma suure kiriku üle küll väga uhked, aga sisulist huvi alati ei tunne,» nentis ta. Koguduse kaastöölistele jätkus Maarja Sokul vaid positiivset hinnangut.

Asendajatel on olnud lihtne

Koguduse juhatuse esimehe Priit Laineste sõnul valiti Andres Aaste paljuski konsistooriumi otsusel. «Maarja Soku puhul ei olnud tingimused lihtsalt täidetud,» selgitas Laineste. Maarja Sokk teenis juhatuse esimehe arvates aga kogudust hästi. «Juhatus oleks tema tehtud töö põhjal valinud,» arvas mees.

Kõik, kes pärast diakon Valdo Lusti lahkumist kogudust teeninud, on oma tööga hästi hakkama saanud. «Lust, kes oli hea majandusmees, tegi suure töö ära,» rääkis Laineste. Uue õpetaja kohta ütles juhatuse esimees, et too paistab olevat kirikuinimene, kellele kuulub kohalik poolehoid. «Nad eelistavad meest,» uskus ta.

Majanduslikest ülesannetest rääkis Laineste, et praegu on kogudusel pooleli kiriku kõrvalhoone katuse remont, millega aasta alguses valmis tahetakse jõuda. «Loodame sellest endale talvekirikut,» ütles Laineste. Kogudusel puudub praegu liikumisvahend, et õpetaja saaks vabalt külastada lähedalolevaid külasid. «Eelmised õpetajad on kord kuus valla kolmes külas ikka käinud,» rääkis mees, «eks näis, kuidas uus õpetaja sisse elab.» Aasta esimesel kuul tahetakse õpetaja pidulikult ametisse seada.

Kristel Neitsov

Andres Aaste:
Sündinud 27.10.1959
Õpetajaks ordineeritud 2.8.2002
2000–2004 teenis Pärnumaal Vändra kogudust