Kihelkond kohtus kirikus
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudised / Number: 18. oktoober 2017 Nr 41 /
Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud ja küünlakuul 2019 esilinastuva A. H. Tammsaare suurromaani “Tõde ja õigus” I osa järgi filmitava linateose võtted jõudsid möödunud nädalavahetusel Järva-Madise kirikusse.
Laupäeva ennelõunal Järva-Madisele jõudnu võib ennast hõlpsalt 19. sajandi talukultuuri kujutada. Lasipuu juures nosib hobune ja pühakojaesisel askeldavad paksudes vammustes mehed-naised, kelle riietusmall sugugi tänasesse päeva ei passi. Läbi sügishalli ilma kuuldub laste kilkeid ning täisealiste juttu. Justkui kohe-kohe algava teenistuse eel kirikuaias veel aega parajaks tehes uudiseid ja kuulujutte vahetades.
Tõde ja õigus
Illusioon aga puruneb, nobedamalt kui tekkis. Üle kirikuõue muru jooksvate erineva jämedusega kaablite võrgustik, võimsad tõstukitel üles-alla teisaldatavad vihmakaitsetega prožektorid ja parkimisplatsile tihkelt üksteise kõrvale pargitud sõidukid tekstiga „Tõde ja õigus“ ei anna alust mitmeti mõistmiseks – kirikust ja selle lähiümbrusest on saanud võtteplats. Siin on käimas Eesti omariikluse 100. aastapäevale pühendatud filmi võtted.
Kahe päevaga on plaanis saada linti kirikut puudutavad stseenid, kusjuures laupäeval on kirik dekoreeritud jõuludele kohaselt, aga juba järgmisel päeval, pühapäeval on kirikulised suiselt riides ja selleks ajaks on tehniline personal muutnud jumalakoja suvisele aastaajale kohaseks.
Umbes kahe ja poole tunnise filmi valmimiseks on planeeritud 70 võttepäeva, mis on jaotatud kahele aastale läbi nelja aastaaja. Juba enne valmimist kultusfilmiks nimetatud linateose puhul on rõhutatud, et nii mastaapset filmi pole vabas Eestis veel salvestatud. Kuigi raamatu tegevus toimub Vargamäel ja Albu vallas, on filmivõteteks ehitatud Oru talu Järvamaa asemel hoopis Võrumaale.
Vaikust, filmime!
Läbi valjuhääldi kutsutakse näitlejaid „kohtadele“. Väljaõppe läbinud inimestele kohaselt jäetakse kirikuesisele püstitatud telgid ja võetakse kirikus stsenaariumis ettenähtud kohad sisse. Järvamaa väiksem pühakoda täitub pastlakandjatest, nii et filmimeeskond veel hädapärast oma tegemisteks ruumi leiab.
Kärmelt liiguvad näitlejate vahel grimeerijad ja kostüümiseadjad. No mis on siin küll korrastada, võib mõelda amatöör, jälgides karuseid lambanahast kasukates mehi ja nende suurrätti mähitud emandaid. Aga kogumulje saavutamiseks pöörab filmitiim igale detailile tähelepanu. Et kõik oleks ajastutruu, on nõustama kaasatud mitmeid oma ala asjatundjaid.
„Oh sa õnnistav, oh sa rõõmustav“, kõlab ja kaamera liigub pingiridade vahele paigaldatud rööbastel. Jõulutunnet aitavad luua mesilasvahast valmistatud küünlad ja kuuseokstest tehtud dekoratsioonid.
„Vaikust, vaikust, vaikust!“ kõlab operaatori suust teab juba mitmendat korda. Märkamatult saab ühest tunnist teine ja teisest kolmas. Taas ja taas kõlab korralekutsuvalt: „Tähelepanu, võte!“, mis käivitab ehk paar minutit vältava jõulustseeni, kus pastor (Andero Ermel) lööb takti ja kogudus laulab tuntud jõululaulu.
Osaledes oled kursis
Kui kevadel hakati otsima massistseeni näitlejaid, andis oma nime üles teiste Järva-Madise koguduse liikmete seas ka kogudust diakonina teeniv Tiit Lastik koos abikaasa ja pere lastega. „Meie näitlejaharidusega praost rõhutas ka, et vaimulik peab olema kursis, mis kirikus toimub, ja juba selle eesmärgiga sai kandideeritud,“ räägib diakon.
Tema sõnul andis loa kirikusse filmimisele minna praost Teet Hanschmidt pärast stsenaariumiga tutvumist ja selle kirikule kohaseks tunnistamist. Suur Tammsaare loomingu austaja Lastik loodab, et „Tõde ja õigus“ tuleb väärt film ja kummutab kuuldused Tammsaarest kui ateistist.
Liina Raudvassar
Film „Tõde ja õigus“
A. H. Tammsaare samanimelise romaani I osa järgi
Esilinastub veebruaris 2019
Filmistuudio Allfilm
Režissöör ja stsenarist Tanel Toom
Operaator Rein Kotov
Kunstnik Jaagup Roomet
Osades Priit Loog (Andres), Priit Võigemast (Pearu), Maiken Schmidt (Krõõt), Simeoni Sundja (Juss), Ester Kuntu (Mari)