Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kes on pannud käe adra külge

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tallinna toomkiriku altari ette kogunesid pärast tänujumalateenistust ühispildile EELK piiskopid ja autasustatud. Arho Tuhkru

Piiskoplikus toomkirikus andis peapiiskop Andres Põder esimesel nelipühal kätte autasud EELK töötegijatele ja vabatahtlikele kaastöölistele.

Protsessioonis tulid kirikusse vaimulikud Urmas Viilma, Tiit Salumäe ja Eestis elavad piiskopid: Andres Põder, Einar Soone ja Kuno Pajula. Tänujumalateenistus algas võimsalt luteri kiriku hümniga (KLPR 163). Organistiks oli Kadri Ploompuu, trompetil soleeris kahe palaga Chris Sommer.
Tunnustatuid tervitas lauluga Tallinna praostkonna seitsmest mehes koosnev vaimulike ansambel, mida juhatas dirigent Veljo Reier.
Pühakirja teksti luges Jaane Lend, kes pälvis EELK Teeneteristi III järgu ordeni. Helitehnikuna kiriku suurkogunemisi helindav ja lindistav mees on kindlasti paljudele meelde jäänud.
Peapiiskop Andres Põder pöördus oma kõnes autasustatavate poole Pauluse sõnadega kirjast heebrealastele (12:28): «Olgem siis tänulikud, et me saame kuningriigi, mis ei kõigu, ja teenigem seepärast Jumalat talle meelepäraselt allaheitlikkuse ja aukartusega.»
Autasude komisjoni esimees Tiit Salumäe luges ette kirikuvalitsuse otsuse teeneteristi või aukirja andmise kohta. EELK Teeneteristi III järgu ordeni saajaid oli 16 ja aukirja saajaid 37. Ettevõtja Tiit Veeber, Tartu Peetri koguduse liige, kes lahkus ajast igavikku 27. aprillil, sai Teeneteristi pos­­­­t­uumselt. Teda mälestati vaikse leinaseisakuga.
Tunnustatute hulgas oli seitse Toronto Peetri koguduse liiget ja Maret Noble Sydney Jaani kogudusest. Mõistagi said nemad oma tunnustuse kätte välismaal. Tunnustati ka aasta töövaldkondade parimaid. Avalike suhete komisjoni ettepanekul anti 2011. a meediapreemia praost Jaan Tammsalule raadios alates 2006. aastast kõlanud vaimulike mõtiskluste eest, mis eelmisel aastal jõudsid ka raamatukaante vahele.
Autasustatavate nimel pidas tänukõne Teeneteristi saanud Tallinna Kaarli koguduse nõukogu liige Eerik Jõks, kes juhtis kiriku palve- ja lauluraamatu teema-aasta komisjoni tööd. Tänades kirikuvalitsust meelespidamise ja tunnustuse eest, pöördus ta oma tänukõnes aateliste ja tegusate kirikuinimeste poole sooviga, et leitaks aega ja võimalust tõhustada omavahelist koostööd.
Tänujumalateenistus lõppes palve, meieisapalve, peapiiskopi õnnistussõnade ja lõpulauluga «Õnnista ja hoia». Päeva pidulikkust silmas pidades ja ristikiriku sünnipäevale kohaselt maitsti üheskoos kringlit ja joodi kohvi.
Tänases lehes on lugu kiriku ustavast töötegijast Rein Keskpaigast, kes võttis peapiiskopilt vastu Teeneteristi, ja väike killuke Kirbla koguduse tegemistest, mida juhib aukirja saanud juhatuseesimees Anu-Lii Jürman. Märkimata ei saa jätta ka Eesti Kiriku toimetuse enda töötajaid, Teeneteristi saanud Tiiu Pikkurit, kes on kirikutööl alates 1995. aastast, ja aukirja saanud Salme Uustaret, kes lehe küljendajana töötab 1992. aastast.
Sirje Semm

EELK autasud ja aunimetused
Kuldrist
Teeneterist
Teeneteristi tunnustusmärk
Elutöö preemia
Aukiri
Tänukiri
Titulaarpraost
Allikas: EELK kirikuseadustik