Kasvab pühaks templiks Issandas

/ autor: ek / rubriik: Uudised / ilmunud:  /

Armsad kirikulised! Kui me täna oleme tulnud siia oma kiriku 130. aastapäeva jumalateenistusele, siis on meil põhjust selle hoone eest Jumalat tänada. Mitmele põlvele on ta olnud paigaks, kuhu on võidud tulla nii oma rõõmu kui ka murega. Siia on kogunetud igal pühapäeval otsekui suurele pühale ja siit mööda minnes sisse astutud hardushetkeks.Aja jooksul on paljud asjad muutunud. Kiriku ees asunud Heinaturust sai Peetri plats, siis Vabaduse väljak, vabaduse kadumisel Võidu väljak ja selle taastamisel uuesti Vabaduse väljak.
Kiriku ümber on kerkinud üks kõrge hoone teise kõrvale, igaüks otsekui näitena oma aja mallist ja maitsest. On olnud neid, kelle meelest kiriku alust pinda võiks kasutada mõne hoopis moodsama otstarbega ehitise jaoks. Aga ta on üle elanud sõjad ja pommitamised ning lammutamise kavad. Senini ei ole ta seintes märgata pragusid, kuigi möödasõitvad raskeveokid panevad müürid vappuma.
Jaani kirik ehitati pehmele pinnasele – kinniaetud vallikraavile. Võiks arvata, et sellisele alusele rajatud hoone ei saa kuigi kauaks püsti jääda. Aga tema vastupidavuse põhjus on sügaval. Vundamenti rajades rammiti mutta kümneid tammepalke. Kirik on nendel nagu parvel, ta vajub ja kerkib tervikuna, ent ei pudene laiali. Tugevus tuleb näilisest nõrkusest.
Meil on täna põhjust meelde tuletada apostli sõnu, et ristikogudus on «ehitatud hooneks apostlite ja prohvetite alusele, mille nurgakiviks on Kristus Jeesus ise, kelles kogu hoone kokkuliidetuna kasvab pühaks templiks Issandas, kelles meidki üheskoos ehitatakse Jumala eluasemeks Vaimus».
Õpetaja Toomas Pauli tervitussõnad Tallinna Jaani kiriku aastapäeva laululehel 1997. aastal