Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kambja kiriku ümber sai valmis kiviaed

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

5. novembril andis OÜ Jass Ehitus Kambja kogudusele üle taastatud kiviaia. Pühakoja ennistamine on seega lõpusirgel.
Vana kiviaed ehitati tõenäoliselt 1874. aastal, kui valmis kiriku juurdeehitus. Pärast kiriku põlemist 1944 jäi kiviaed aastakümneteks ajahamba, ilmastiku ja inimkäte pureda. Käesoleva aasta alguses oli aiast vähe alles. Vana kivimüür hakkas taas kerkima niipea, kui 7. aprillil allkirjastati leping ehitaja ning koguduse vahel.
Kiviraidur Margus Kääp ohkab tagantjärele, et töö oli suurem, kui ta ette kujutas. Midagi nii hullumeelset ei kavatse ta rohkem ette võtta. Üksipäini lõhkus meister käsitsi ehituseks vajalikud maakivid. Suur osa neist kividest on pärit Tartu Jaani kiriku vundamendist ja seal ehitusest üle jäänud. Kambjas olid kiviraiduril abiks tema kolm poega.
Kiviaed sai maapinnast 120 cm kõrge, 80 cm paks ja umbes 270 m pikk. Umbes sama palju on vana vundamenti säilinud maa sees. Seda oli näha, kui 9. mail valati väravapostide alused. Vaskplekiga kaetud väravapostid on kõik 2,7 m kõrged. Septembris kinnitas Võrumaa firma OÜ Meisli väravapostide külge kahepoolsed raudväravad. Neid on kokku kolm: lääne- ja lõunakülje sissekäigu ees ning autovärav.
Poolteist miljonit krooni maksma läinud aia ehituseks sai kogudus ühe miljoni Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse piirkondade konkurentsivõime tugevdamise väikeprojektide programmist. Sama projekti raames paigaldati kiriku ümber ka neli infotahvlit. Ülejäänud pool miljonit krooni tuleb kogudusel endal leida. Selles osas on kogudust toetanud Kambja vald, E.E.L.K. Kanada praostkond ja turvafirma G4S. Ka koguduse liikmed pole jäänud ükskõikselt pealt vaatama. Juhatuse esimees tõi oma talu põldudelt kohale 40 koormat kive.
Suure kingituse tegi katusekivide firma Meyer-Holsen eesotsas Rüdiger Bethkega, saates Kambjasse üle 15 tonni katusekive uue kiviaia katmiseks. Ehitusfirma esindaja Kalev Kivitar pani koos abilistega kivid oma kohale.
Kambja kirik on ehitatud 14. sajandil ja hävinud kolmes sõjas: 1558, 1704 ja 1944. Kiriku taastamist alustati 1989, kogudus taastati 1994.
Liikmesannetajaid oli mullu 214. Käesoleval aastal on Kambja kirikus ristitud 45, konfirmeeritud 43 inimest ja laulatatud 9 paari. Kui Jumal lubab, siis kiriku taassissepühitsemine on ees 11. juulil 2009.

Kristjan Luhamets,
Kambja koguduse õpetaja