Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jumalalapsed on armastuses liidetud

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Tartu Peetri kirikusse tuli rahvast kõikjalt Eestist ja mujaltki, et osa saada kirikupäeva ja vaimuliku laulupeo avajumalateenistusest.  Jaak Nilson    Rõõmuga, kiituslaulud südames, kogunesid kirikupäevalised Tartu Peetri kirikusse avajumalateenistusele.
Ootusärevalt ja ühes rütmis hingates ootas suure kiriku täis rahvast hetke, mil pidulik protsessioon kohaliku õpetaja, praostide, piiskoppidega jt kirikusse sammus, kõige ees koguduse juhatuse liige Andrus Kruusla ristiga.
See oli puhas lapselik rõõm, mis hinge täitis, kui kogunenud laulurahvas kuulutas: «Issand, mu Jumal, Sind tahan ma lauluga kiita!» Seekordse kirikupäeva ja vaimuliku laulupeo motogi oli «Mu mano tulge, latse» – ja tulijaid oli palju. Ometi oli moto sisu tõsine ja mõtlemapanev ning seda selgitas jutluses peapiiskop Andres Põder.
Jutluse aluseks olnud kirjakoht Luuka 18:15–17 ütleb: «Laske lapsed minu juurde tulla ja ärge keelake neid, sest selliste päralt on Jumala riik» (s 16). Meiegi peaksime sarnanema puhta, rikkumata, usaldava, kuuleka lapsega ja mitte kaotama elu jooksul neid väärtuslikke omadusi.
Ja veel – me ei tohiks kehtestatud õppekavade, tõekspidamiste või millegi muuga seada takistusi, mis raskendavad tänapäeva lapsel kirikusse tulekut.
Kogu jumalateenistus aga oli helge, just kui kiituselaul kandle häälega, nagu pühakirjast (Ps 98) luges kirikupäeva ja laulupeo kunstiline juht Heli Jürgenson. Sama mõtet kinnitasid ka järgnenud piiblisalmidega nii meie tuntud kirikuinimesed kui ka külalised.
Oli pidulik, üksteisest hoolimise ja eriline kokkukuuluvuse tunne, kui kahe lipuga – trikoloori ja EELK lipuga – kaunistatud kirikuhoones jagati kirikulistele kuues paigas armulauda. Selle ülevuseni aitasid jõuda ka Pärnu Eliisabeti koguduse tütarlastekoori Eliise ja teiste muusikute etteasted ning kirikuliste ühislaul.
Et tegu on väga ilusa jumalateenistusega, kinnitas minu kõrval istunud soomlanna Raija Hirvensalo, kes on üle kümne aasta teinud lastetööd Viru praostkonnas.
Mõtteainet edasiseks andis Läti luterliku kiriku peapiiskop Janis Vanagsi tervituskõne, kus ta ütles, et kõige ilusam kirik on see, mis on rahvast täis. Et kirik ilusaks teha, tuleb vaid vara tõusta ja tulema hakata. Ta rääkis ka indiaanlaste loo inimeses peituvast kahest omavahel võitlevast hundist, kellest üks on kuri ja teine hea. Võitjaks tuleb see hunt, keda me iga päev toidame.
Et kirikurahvas on laulurahvas, kinnitasid järgnenud tunnid Peetri kirikus. Esmalt kuulati Misjonikoori. Ettekandele tuli Maarja Vardja ja Helle Reinaru gospelkantaat «Teelised», mille esmaesitlus oli 2008. aasta advendi eel. See on muusikaline lugu inimestest kui teekäijatest, keda varjab Jumal. Misjonikoori dirigeeris Maarja Vardja, kaasa tegi tantsutrupp Impulse.
Sissejuhatuse Hugo Lepnurme muusikaühingu korraldatud koraaliõhtule «Laulge kaasa» tegi kirikumuusik Elke Unt. Regi- ja kirikulaulu vahelistest seostest rääkis ja hääle laulis lahti regilaulu-uurija Edakai Simmermann. Ja ühislaulmine spetsiaalselt selleks puhuks trükitud laulikutest läks lahti ning lauluga tervitati ka uut alanud päeva.
Rita Puidet

Loe ka lugusid vaimulikust laulupeost , tegevustest oaasis , linnas  ja lastepäeval  .