Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jumalal ikka on huumorimeelt!

/ Autor: / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number:  /

Ajal, mil laisemad riisusid veel viimaseid sügislehti; Kiievis arutleti, kas elektripuuduse pärast evakueerida terve linn, ja Võrumaal Nursipalo kandis tuksusid südamed kiiremini, sest kaitseväe harjutusala on vaja laiendada, mis võib tähendab nii mõnelegi kodust ilmajäämist; viisid eestimaalased oma kalmudele küünlaid ja just samal päeval ehk hingedepäeval avalikustas statistikaamet rahvaloenduse usku puudutavad andmed.

Ka tänases Eesti Kirikus anname sel teemal sõna neljale oma ala spetsialistile. Andmeid peabki analüüsima, eriti kui need on üldistatavad kogu rahvastikule alates 15. eluaastast. Loomulikult ka järeldusi tegema. Kas me sellest ka midagi saame ja oskame õppida, on iseasi.

Suureneva rahvaarvuga maailmas – ÜRO andmetel jõuab 15. novembril meie planeedi rahvaarv 8 miljardini – on väikesel Eestimaal järjest enam leviv maailmavaateline pidetus. Midagi küll on, aga mis see on, ei taha sõnastada. Las ta olla niisamuti. Samas valgustatud surnuaiad hingedepäeval annavad tunnistust meie usule, et surmaga ei lõpe kõik. Muidu poleks ju mõtet oma samme lahkunute juurde seada ja neile küünalt süüdata. Hauapanused ja lahkunute eest hoolitsemine ehk nende matmine ja hiljem mälestamine ongi olnud need märgid, mille järgi on teadlased julgenud arvata, et inimene usub teispoolsusesse ja tema maailmavaade on religioosne element.

Siiski on paradoksaalne, et kui statistikalaine hakkas meedias vaibuma, siis üldse mitte kristlikku raadiojaama avades kostus sealt laul, mille sõnad „Mina Jumalat ei usu, kuigi tema usub mind, hellitab mu jalataldu, südasuine järvepind. / Sammun suplejate vahel, õnnistuseks tõstan käe, tugev on mu vaba tahe, aga keegi mind ei näe“. Kuuldes seda laulu esimest korda elus, teadmata, millise autori laul see on ja kes on esitaja, järeldasin – võimalik, et meelevaldselt, aga religioosse inimese esimene mõte see oli –, et Kõigevägevam on teinud ninanipsu sellele laiali valguva ja raskesti pidet leidva maailmavaatega rahvale. Jumalal ikka on huumorimeelt!

Kätlin Liimets