Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jeesuse viimased sõnad ristil

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Vaiksel laupäeval  kell 18 jõuab Tartu Peetri kirikus esmaettekandesse dr Mart Jaansoni uudisteos „Seitse sõna ristil“ käsikelladele ja orelile. Eesti Kirik usutleb muusikust vaimulikku vaikse nädala künnisel.

Kui oluliselt räägib muusika kaasa pühadenädala meeleolu kujundajana? 

Mart Jaanson (fotol): Minu jaoks ei erine vaikne nädal teoloogiliselt tonaalsuselt suurel määral muust Kristuse kannatusajast. Kannatusaja muusika on luterluses siiski selgelt tõsisem muust kirikuaasta muusikast, kulmineerudes kirikulauludega suure reede ja vaikse laupäeva tarbeks (samas nt palmipuudepühaks ja suureks neljapäevaks 1899. aasta „Uues lauluraamatus“ eraldi laule polegi). Ka Valga praostkonnas mulle teadaolevalt vaikset nädalat muust kannatusajast eraldi esile ei tõsteta.

Luterluses on muusika teatavasti olulisel kohal. Kui palju on teada usuisa pärandist just vaikse nädala teemaga seotud palu?

Nii palju kui mina tean, ei pärine Martin Lutherilt ühtegi otseselt vaikse nädala laulu, ehkki neid annab sellal muidugi kasutada.

Kuivõrd oled sina oma loomingu puhul olnud inspireeritud vaikse nädala teemast? 

Olen kunagi kirjutanud ühe vaikse nädala temaatikat tutvustava laulu pühapäevakooli tarbeks ja nüüd, 2023. aastal ühe tellimusteose suureks reedeks. Siiski möönan, et kui viimati mainitud tellimuse puhul anti mulle valida, kas kirjutada muusikat suureks reedeks või ülestõusmispühaks, siis valisin suure reede. Küllap seostus see teema minu jaoks paremini mu tunnete ja mõtetega praegusel ajastul.

Tänavusel vaikse laupäeva kontserdil Tartu Peetri kirikus kõlab sinu uudisteos käsikelladele ja orelile. Palun tutvusta seda teost.

Teose tellis minult Mari Tooming Arsise Tartu kellade koolist, paludes muusikat, nagu öeldud, suureks reedeks või ülestõusmispühadeks. Valisin teose žanriks roomakatoliku kirikumuusikas tuntud instrumentaalmuusika žanri „Seitse sõna ristil“, mille aluseks on Jeesuse lausutud laused ristil, nii nagu neid esitavad evangeeliumid (Lk 23:34; Lk 23:43; Jh 19:26j; Mt 27:46; Jh 19:28; Jh 19:30; Lk 23:46). Minu tõlgenduses esitavad Jeesuse „sõnu“ käsikellad, neid vaheldavad „jutustajana“ väiksed orelipalad – kõik kokku 15 üsna lühikest muusikalõiku.

Liina Raudvassar