Jeesuse elu pildid Jaanis

/ autor: ek / rubriik: Uudised / ilmunud:  /

Näituse avamisel: (vasakult) Heikki-Rein Veromann, Anne Maasik, Mikk Sarv, Reti Saks ja Anne Kull. Liina Raudvassar

Mai lõpuni on Tartu Jaani kirikus avatud graafik Reti Saksa illustratsioonide näitus Villem Grünthal-Ridala poeemile «Püha rist».

Näitus avati 20. aprillil ilusa kontserdiga, kus musitseerisid Anne Maasik, Mikk Sarv ja Heikki-Rein Veromann, kes laulsid osi Grünthal-Ridala regilauluvormis evangeeliumist.
Poeem «Püha rist» jutustab Uue Testamendi nelja evangeeliumi põhjal Jeesuse elust. Teeb seda rahvapäraselt omases ning rõõmusõnumile kohaselt helges võtmes. Jeesus oleks justkui sündinud siinsamas Maarjamaal, liikunud koos sinisilmsete ja heledajuukseliste järgijatega meie külatanumatel, jalas pastlad ning üle õla märss.
Sama käekirja järgib ka graafik Reti Saks, kelle illustratsioonid annavad suurepäraselt edasi regivärsis väljendatud evangeeliumi olemuslikku harmooniat, näidates eesti rahvakultuuri ja maailmakultuuri lähedust. Reti Saksa pildid on kantud kunstnikule omasest käekirjast, Jeesus ja tema lähikondsed mõjuvad tema mustvalgetel piltidel omastena.
Villem Grünthal-Ridala alustas poeemi 1931. aastal, aga kauni kujundusega ning korralikult toimetatud raamatuks sai see Eesti Kirikute Nõukogu väljaandena alles 2005. aastal.  
Eesti Kirik