Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Jeesus muutis veini tähenduse ja mõtte

/ Autor: / Rubriik: Jutlus / Number:  /

Kolmandal päeval olid pulmad Galilea Kaanas ja Jeesuse ema oli seal. Ka Jeesus ja ta jüngrid olid kutsutud pulma. Aga kui veinist tuli puudus, ütles Jeesuse ema talle: «Neil ei ole enam veini.» Jeesus ütles talle: «Mis on sul minuga asja, naine? Minu tund ei ole veel tulnud.» Ta ema ütles teenritele: «Mida iganes tema teile ütleb, seda tehke!» Seal oli aga kuus kivianumat juutide puhastuskombe pärast, igaühte võis mahtuda vähemalt sada liitrit. Jeesus ütles neile: «Täitke anumad veega!» Ja nad täitsid need ääretasa. Ja ta ütles neile: «Ammutage nüüd ja viige pulmavanemale!» Ja nemad viisid. Aga kui pulmavanem maitses vett, mis oli muutunud veiniks, ega teadnud, kust see on – teenrid aga, kes olid vee ammutanud, teadsid seda –, siis pulmavanem kutsus peigmehe ja ütles talle: «Igaüks paneb esmalt lauale hea veini, ja kui juba küllalt on joodud, lahjema; sina aga oled hoidnud hea veini praeguseni alles.» See tegu Galilea Kaanas oli esimene tunnustäht, millega Jeesus avaldas oma kirkust, nõnda et ta jüngrid jäid temasse uskuma.
Jh 2:1–11

Kirikuaasta jutustab alati omamoodi järjejutu, mida on põnev jälgida. Eelmisel pühapäeval oli Kristuse ristimispüha, mil tuletati meelde Jordani ääres juhtunut ja mis valmistab tee tänasesse – Kaana imeteo ja Jeesuse kirkuse avaldamise juurde. Vana Testament julgustab seda kõrvalt lauliku sõnadega: «Meenutage tema [Issanda] tehtud imetegusid, tema imetähti …» (Ps 105:5a) ning Eliisa ja lesknaise õli õnnistamise looga (2Kn 4:1–7). Need vanad jutud on konkreetsed ja neid võib täiesti ette kujutada!
Johannes kinnitab, et Jeesus tegi Kaanas oma esimese imeteo – ta mainib seda veel hiljemgi (Jh 4:46), andes mõista, et asi oli tõesti tõsi ja meenutamist väärt. Nüüdseks on meil aga meeles pidada ja mõtestada juba märksa rohkemat, sest ajalugu on kogunud ja kasvatanud kihte ümber pärli – Jeesuse enda. Jõuda temani ja näha pärli sära on ühelt poolt kui jõudmine piibliaja tegelikkusesse ning teisalt enese aja ja olemise kirgastamine Kristuse läbi.
Teame, et kui Jeesus Kaanasse jõudis, oli tema ristimisest möödunud kolm päeva (muide, kas mäletate, mida ise tegite samal ajal?). Tema ja ta jüngrid olid kutsutud pulma, mis jäi maailma ajalukku ja sai tunnustäheks Jumala suurte tegude kohta. Tõsi – ajalukku ei läinud mitte pruutpaar, vaid koos tegutsenud Maarja ja Jeesus. Maarja suust kuuleme 2015 Maarjamaa teema-aasta tunnuslauseks saanud sõnu: «Mida iganes tema teile ütleb, seda tehke!» (Jh 2:5).
Sellele järgnes Jeesuse kindel inimvägede suunamine: täitke, ammutage ja viige! Näeme, et on vaikseid ja julgeid teadjaid, on teenreid ja proovijaid-tunnustajaid selles vanas tuntud vee veiniks muutmise imeloos. Ja lõpuks on uskujaid-jüngreid, kes enam ei luba Õpetajast taganeda. Jääb vaid mõni aeg selle lubaduse proovilepanekuni …
Teame ka, et Jordani äärest pulma tulles olid Jeesusel kaasas esimesed jüngrid. Neist ühega, just Kaanast pärit Naatanaeliga arenes vestlus, kus Jeesus lubas talle näha suuremaid asju: «Tõesti, tõesti, ma ütlen teile, te näete taevast avatuna ja Jumala ingleid astuvat üles ja alla Inimese Poja juurde» (Jh 1:51). Esimestele jüngritele piisas Ristija Johannese kahekordsest tunnistusest: «Vaata, see on Jumala Tall» (Jh 1:29:36). Neile piisas ka Jeesuse läbinägevast inimesetundmisest ja nad läksid õpetaja järel. Täiesti piisavaks sai neile Kaana imetegu, kus Jeesus päästis ühe tundmatuks jäänud pruutpaari avalikust häbist. Sealt alates jäid jüngrid temasse uskuma ning enam ei olnud võimatu taeva avanemine ja Inimese Poja avaldumine. Ja mis oligi selle kõige kõrval see tohutu kogus paremat veini! Nii nagu muutus vesi, muutus ka veini tähendus ja mõte.
Kirikuisa Hieronymus küsinud kord, et kas Kaana pulma külalised jõid üksi kuussada liitrit veini ära. Ja vastas ise: ei, sest me joome sellest kõik veel tänapäevani, joome allikast, mida annab taevane Kristus! Jeesus ütles: «Mina olen tulnud, et neil [kes iganes] oleks elu, ja oleks seda ülirohkesti» (Jh 10:10b). Pulmas lasi ta valada uue vee juutide puhastusriituse kannudesse ja lasi nende sisul muutuda: vanast seadusest sai uus – evangeelium, mis väljendas Jumala mõõtmatut ja ülirohket armastust! Kaana kannudest joonud rahvas puhastus ning uuenes Jumala armastust tundma õppides ja vastu võttes hoopis teisel moel. Nii avaldas Jeesus oma kirkust ja kuulutas kuningriigist, kus inimene võib avatud taeva all koos Jumalaga elada.
Täna astume koos Jeesusega oma eluteel puhastudes ja uuenedes edasi – kanname ristimisel saadud ristimärki ning joome Elukarikast armulaual. Oleme need, kel elu ülirohkesti käes enese, kaasteeliste, koguduse ja kogukonna, maa ja rahva, maailmarahu kasvatamiseks ja hoidmiseks.
Vilumaa,Hedi2_2009

 

 

 

 

Hedi Vilumaa,
Kõpu koguduse õpetaja