Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Hüvasti jäeti emeriitpeapiiskop Andres Tauliga

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Emeriitpeapiiskop Andres Tauli sarga ees on peapiiskop Urmas Viilma (paremal) ja piiskop Michael Pryse (Kanada evangeelne luterlik kirik).
Peeter Põldre

Laupäeval, 26. mail toimus Toronto Peetri kirikus E.E.L.K. emeriitpeapiiskopi dr Andres Tauli viimsele teekonnale saatmine.

Teda olid tulnud ära saatma sajad Kanada eestlased – pereliikmed ja lähedased, inimesed erinevatest eesti kogukonnaga seotud ühingutest ja organisatsioonidest, Eesti Üliõpilaste Seltsi esindus ja ametivennad ning kohalike kirikute juhid.
Talitusest võtsid Eestist osa ka peapiiskop Urmas Viilma, kes pidas matusekõne, ja peaminister Jüri Ratas, kes tegi südamliku järelhüüde ning sissekande mälestusraamatusse.
Oma kõnes märkis peapiiskop Viilma, et raske on emeriitpeapiiskop Andres Tauli panust eesti asja edendamisel ülehinnata. Ta tõi näiteks 1991. aastal ilmunud „Kiriku laulu- ja palveraamatu“ ning Tartu Ülikooli taasavatud usuteaduskonna. Samuti toonitas kirikupea Tauli rolli Kodu- ja Välis-Eesti luteri kirikute ühinemisprotsessis. „Andres Taul, kuigi kasvult lühike, oli suur mees. Suur eestlane ja suur kirikujuht,“ rõhutas Viilma Andres Tauli sarga ees.
Eesti president on Andres Taulile andnud 2002. aastal Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi.
EELK konsistoorium on teda tunnustanud 2007. aastal EELK Teeneteristi I järgu ja 2017. aastal elutööpreemiaga. Tartu Ülikool on 2009. aastal andnud Andres Taulile audoktori kraadi.
Andres Taul valiti 2007. aastal Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku (E.E.L.K.) peapiiskopiks ning pühitseti ametisse Toronto Vana-Andrese kirikus. Alates E.E.L.K. ja EELK ühinemisest 13. novembril 2010 oli Andres Taul EELK Välis-Eesti piiskopkonna piiskop, kuni siirdus emerituuri 1. aprillil 2017. Pärast emerituuri siirdumist andis EELK konsistoorium dr Andres Taulile E.E.L.K. peapiiskop emeerituse aunimetuse.
11. augustil 1936. aastal Tartus sündinud Andres Taul suri oma kodus Kanadas 23. aprillil 2018. aastal. Pärast kremeerimist sängitatakse tema põrm Tallinna Metsakalmistule.
Eesti Kirik