Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Harry Nurmet 100

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

25. aprillil tähistas USAs Illinoisis elav Harry Nurmet, omaaegne aktiivne kirikutöö tegija, oma 100. sünnipäeva. Harry Nurmet oli Tartu Maarja koguduse köster ja pühapäevakooli eestvedaja.
Vabadussõja ajal oli Nurmet üheksa-aastane poisike. Ta mäletab veel, kui Tallinna koolipoisid murdelahingute ajal, mis toimusid tol ajal Kehra lähedal, rindele tõttasid. Hiljem, kui Nurmet Tallinna Kommertsgümnaasiumis õppis, soovitas tema võimlemisõpetaja teda modelliks Fr. Sannamehele Vabadussõjas langenud õpetajate ja õpilaste mälestussamba tegemisel, mis asub Tallinna Reaalkooli juures. Ta on mulle ka öelnud, et poseerimise ajal oli tal väga külm.
Hoolimata mälestussamba kahekordsest eemaldamisest, seisab või põlvitab 17aastase Harry Nurmeti kehastatud noormees ikkagi seal!
Pärast gümnaasiumi lõpetamist õppis Nurmet Ants Laikmaa käe all maalimist. Järgnesid ülikooliaastad Tartus, kus ta leidis endale elukaaslase Linda. Koos poeg Märdiga lahkus perekond 1944. a suure põgenemise ajal Eestist.
Paguluses elustus Harry Nurmeti meelisharrastus – maalimine. Tema akvarelle, õlimaale ja monotüüpiaid võis näha pagulaslaagrite näitustel mitmel pool Saksamaal. 1950. a avanes Nurmetitel võimalus emigreeruda Ameerika Ühendriikidesse. Uueks koduks sai Oregoni väikelinn Illinoisis. Harry Nurmet leidis tööd rakenduskunstnikuna, töötades sel alal 29 aastat. Kogu oma vaba aja kasutas ta maalimiseks kas kodulinna ümbruses või ka kaugemal.
Elades üksiku perena ameeriklaste hulgas, tutvustas Harry Nurmet Eestit oma Eesti-aineliste akrüül­maalidega. Nendega on ta esinenud ESTO päevadel toimunud kunstinäitustel 1972, 1976, 1980 ja 1992.
1992. a kaotas Harry Nurmet oma armsa elukaaslase,  kunstiga tegelemine aga elavnes pärast abikaasa kaotust nagu trotsiks. Näituste korraldamine ja aktiivne osalemine mitmete klubide töös on täitnud tema päevi kuni päris hiljutise ajani. Ise edasi maalides on ta oma kogemusi maalimises edasi andnud maalikursustel ja -klassides, mis on olnud väga populaarsed.
Praegu elab ta Dixoni vanadekodus. Harry lahke olek ja meeldiv tähelepanu pole kadunud, sest vaim on ergas eluaastate aukartust äratavast arvust hoolimata.

Imre Pagi
Illinoisist