Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Et nad oleksid üks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

6.–13. jaanuarini peeti Eesti Evangeelse Alliansi (EEA) palvenädalat. Jumalateenistustel palvetati koos, kuulati ja kuulutati jumalasõna üle Eesti. 

Palvenädalaga pannakse erinevate kirikute ja tavadega vaimulikud võõraste seinte vahele jutlustama ja palvetama. Kuid religioosse turismi vaatepunktist vaadatuna ei anna see just palju aimu ühe konfessiooni tavadest, või kui, siis liturgia või palvuse ülesehitusest, mis sõltub aga ka vaimulikust, ning kui vast idakirikud ja vabakogudused välja arvata, siis leidub kattuvaid vaimsusi ja lähenemisi iga konfessiooni sees peaaegu seinast seina. Nii et traditsioonilembesem vaimulik leiab üksmeelt pigem teise traditsioonilembesega teisest konfessioonist kui n-ö kaasaegsust nõudva vaimulikuga samast konfessioonist.
Kui liturgia määras igas kirikus koduvaimulik, siis enamasti said eestpalveid kõik vaimulikud oma soovi järgi tuua ja seal avaldusid ka kõige paremini kirikute erinevad palvetavad – kellel kombeks pikemad, kellel rohkem hõiskavad ja ülistavad, kellel poeetilisemad.
Kuuldud teemadest Tartu kirikuis läksid mitmed korda. Lastekaitsest, lapseks olemisest ja selleks saamisest rääkis isa Johannes õigeusu kirikust, märkides ära lapseks olemise olulisuse vaimulikus elus. Või jälle misjoneerimine, kus Priit Tamm metodisti kirikust misjonikäsu kaugete maade tagant ja suurte organisatsioonide juurest argipäeva tõi ja sinna praktilist vaimulikku tarkust lisas.
Visuaalselt sai ilmeka kogemuse Tartu Pauluse kirikus, kus Kristusest kui maailma valgusest rääkides kirik pimedaks tehti ja pärast kuulutust «Kristus on maailma valgus» taas tuled süüdati.
Üks osalejatest, isa Johannes on tagasivaates rahul ühise palvenädalaga ja ütleb, et Tartu vaimulikud saavad omavahel hästi läbi ja koostöö läheb edukalt mujalgi, olgu see siis vanglas või sõjaväes. «Kristlane on kristlane igal pool,» lisas ta.
Palveteemad valivad igal aastal erinevad riigid, sellel aastal on teemad Bulgaariast.
Evangeelse Alliansi juured ulatuvad aastasse 1846, kui 50 eri kiriku esindajat Londonis Freemasons Hallis rajasid esimese Evangeelse Alliansi, mis sealt üle maailma levis. Samast aastast sai alguse ka ühine palvenädal.
EEA tegutseb Eestis 20. saj algusest. Palvenädalal osalesid siis vabakoguduste pastorid ja evangeelse suunaga luteri vaimulikud. Tartus on aja jooksul palvenädalal läbi käidud kõik konfessioonid, sellel aastal osales esimest korda ka adventkoguduse pastor.
Küsimuse peale ühise palvenädala mõttekusest meenutas EEA president Meego Remmel aasta isa Lembit Petersoni sõnu, et vaatamata erimeelsustele kristlaste hulgas on palve see, mis meid kõiki ühendab. Veel rõhutas ta palve mõju: palve paneb rattad liikuma.
EEA korraldab ka iga-aastasi palvushommikusööke koos riigi- ja valitsustegelastega, tagakiusatud kristlaste eestpalvepäevi ning toetab ka teiste organisatsioonide misjoniprojekte.

Hannes Heinsar