Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

EELK koostöömedal praost Veli-Matti Hynninenile

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Peapiiskop Andres Põder õnnitleb EELK koostöömedali saanud Veli-Matti Hynnineni, taamal Camilla Hynninen.  Heikki Jääskeläinen

29. aprillil teenis viimast korda oma kogudust praeguses ametis Loviisa Soome koguduse õpetaja praost Veli-Matti Hynninen.

Tundeküllases jutluses vaatas ta tagasi kolmekümne kahele aastale Loviisa koguduses. Tänas kogudust, kõiki kaasteelisi ja sõpru. Väsimatu suhtleja ja kontaktide loojana toonitas praost hetkede ja kohtumiste ainulaadsust ja tähtsust. «Iga kokkupuude on oluline. See jätab jälje,» nentis praost Hynninen.
Seda, et praost Hynninenil on oma õpetaja-aastatel olnud tuhandeid kokkupuuteid väga erinevate eluvaldkondade ja rahvuste esindajatega, kinnitas arvukas kirikuliste hulk. Lisaks Loviisa ja teiste Soome koguduste esindajatele olid Loviisa kogunenud külalised Ingerimaalt, Ungarist ja Eestist. EELKd esindasid peapiiskop Andres Põder abikaasaga ning allakirjutanu.
Jumalateenistuse lõppedes andis Helsingi piiskop Irja Askola praost Hynninenile üle Soome presidendi omistatud aunimetuse kamarineuvos, tunnustades sellega praost Hynnineni pikaajalist tegevust kirikliku ja ühiskondliku elu erinevates valdkondades.
Jumalateenistusele järgnenud koosviibimisel oli praost Hynnineni ja tema abikaasa Camilla tänajate järjekord pikk. EELK-le osutatud teenete ja kahe kiriku suhete edendamise eest andis peapiiskop Põder praost Hynninenile üle EELK koostöömedali.
Kuna Loviisa kogudus on Haapsalu Püha Johannese sõpruskogudus, edastas allakirjutanu Haapsalu koguduse teenetemärgi kavalerile Veli-Matti Hynninenile auaadressi näol Haapsalu koguduse tervitused, millele olid alla kirjutanud paljud koguduse liikmed.
Tänukõnedes iseloomustati praost Hynnineni kui pühendunud, väga laialdaste huvidega aktiivset vaimulikku, kes on ennast teostanud samaaegselt mitmes kiriklikus ja ühiskondlikus valdkonnas.
Piiskop Askola sõnul on praost Hynnineni puhul tegemist tulihingelise võrgustujaga ning Euroopa kodanikuga ja rahvusvaheliste suhete arendajaga. Usun, et sellega võivad nõustuda ka paljud Eesti Kiriku lugejad, kes on praost Hynnineniga kokku puutunud.
Kristel Engman,
Lääne praostkonna vikaarõpetaja

Veli-Matti Hynninen
Sündinud 15. jaanuaril 1944 Enonkoskel.
Ordineeriti preestriks 1972; Loviisa koguduse õpetaja 1980. aastast.
Tuntud ja hinnatud raadios ja mujal ajakirjanduses esinejana.
1987 asutas erinevate rahvaste ja kultuuride kohtumispaigana tuntud Loviisa Rahufoorumi. On olnud selle aktiivne eestvedaja. Rahufoorumitel on regulaarselt osalenud ka EELK vaimulikud, ilmikud ja muusikakollektiivid.
Aktiivsem suhtlus usuvendade ja mõttekaaslastega Eestis algas 1970ndatel.
1990 sõlmiti Haapsalu ja Loviisa koguduse sõprusleping.
1999 soetati Haapsalu kogudusele laagrikeskus Koopa talu Loviisa ja Huo­palahti koguduse toetusel.
2008 omistatud Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärk.