Araabiasse töö ja… Jumala järele
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 8. aprill 2009 Nr 14/15 /
Ehitusbuum araabia maadel on piirkonda meelitanud umbes 13 miljonit võõrtöölist peamiselt Lõuna- ja Ees-Aasiast.
Sissetulek võib siin olla heal juhul kümme korda suurem kui kodumaal, aga iga kord ei ole lubatu tegelikkus. Juhtub ka nii, et kodust kaugele rännanud töötavad pikki päevi, aga oodatud tasu jääb saamata ning oma korteri asemel tuleb elada laagrioludes, kus ühte tuba jagavad 10–20 erineva kultuuri- ja religioosse taustaga inimest. Kui lähedastest eemalolek venib pikemaks näiteks tagasisõiduraha puudumise tõttu, võib järgneda masendus ja kõigele käegalöömine.
Igale ja omal moel
Piirkonna piibliseltsid on olukorraga kursis ja inimestele püütakse näidata, et ükskõik kui väljapääsmatuna paistvas olukorras võivad nad leida uue lootuse ja elunägemuse Jumala sõnast. Kristlikud kirikud töötavad siin piiritletud keskustes, kuhu pääseb siiski ligi, ja raamatulettidel pakutakse vaimulikku kirjandust.
«Põnev on jälgida inimeste reaktsiooni, kes on tulnud erinevatelt maadelt ning leiavad meie keskustest Piibli oma emakeeles,» rõõmustab Pärsia lahe araabia riikide piibliseltside töö koordinaator Hrayr Jebejian. «Siin käib erinevate kultuuride esindajaid ja me peame pidevalt õppima, kuidas jõuda igaüheni sobival viisil.»
Mees ise on Liibanoni armeenlane, kes on õppinud põllumajandust, aga 1984. aastal leidis kutsumuse jumalariigi töös. Entusiasm on püsinud kõik need aastad värske, sest Jebejian näeb iga päev tohutut vajadust lootuse sõnumi külvamiseks. «Ma töötan põllumajanduses siiamaani,» naerab igas mõttes kõrbealade mees.
Jututunnid töölislaagrites
Osa kristlike keskuste külastajaid on lugemise omandanud alles siinse pastori abiga. Kirjaoskuseta inimestele on mõeldud programm «Jutustame head sõnumit». Vaatamata tehnika arengule pole iidne jutuvestmiskunst oma tähtsust kaotanud ning programmi töötajad külastavad huvilisi, et koos vestelda pühakirja teemadel.
Inimlikku kontakti pakkuvad jututunnid leiavad aset näiteks Kuveidis Khaitani piirkonna sisserändajatest tööliste laagrites. Peamiselt elavad siin mehed, kes on tulnud kodumaale jäänud perele paremat elatist hankima. Paljud on kas kirjaoskamatud või loevad ainult hädapäraselt. Vesteldakse laagritoakeses, mida jagab eluasemena mitu meest. Külaline esitab ettevaatlikult mõne piibliloo, siis vahetatakse selle üle mõtteid, lõpuks võetakse aeg palveks. Vahel läheb vaja ka tõlgi abi.
Programmi algatas organisatsioon For All Mankind (Kogu Inimkonnale) ning koostöös piibliseltsidega on see osutunud võõrtööliste seas tõhusaks Jumala sõna levitamise viisiks.
UBSi materjali põhjal
Piret Riim