Aare Kimmel on mõistnud Jumala tahet
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Portreelood / Number: 16. märts 2011 Nr 13 /
Täna on jõudnud kätte Rannamõisa ja Randvere koguduse õpetaja Aare Kimmeli 60. sünnipäev.
Aare Kimmel on küll tagasihoidlik, kuid ilmselt teavad paljud teda kui heas mõttes sõnaosavat ja sügavalt usklikku inimest – juba viis aastat loeb ja kommenteerib ta Pereraadio ja Raadio7 vahendusel pühakirja saates «Piibel kaanest kaaneni». Tema vaikselt kulgenud, ent järjekindel töö jumalapõllul leidis möödunud aastal ametikaaslaste seas tunnustuse, kui ta valiti aasta vaimulikuks.
Kasvada jumalanäoliseks
Kõige olulisemaks elus arvab Aare Kimmel suhte Jumalaga. See on tema jaoks palju enam, kui ainult uskuda tõdesid Jumala kohta. Uskuda saab ju mitut moodi, aga tegeliku suhteta jääb Jumal kaugeks ja ebamääraseks. Uskuda võib ka «kõrgemasse võimu», kes juhib inimese saatust.
Aarele on mõtteainet andnud ateistist filosoofi Ludwig Feuerbachi ütlus, et mitte Jumal pole loonud inimest oma näo järgi, vaid inimene lõi Jumala oma näo järgi. See peab Aare sõnul paika, kui jutt on jumalatest, kes ongi inimeste nägu ja tegu.
Jumalanäolisuse küsimus on Aare sõnul sügavam – isegi kristlane kipub Jumalat kujutama oma näo ja arusaama järgi. Siis tahetakse Piiblistki jätta kõrvale see, mida Jumal on ilmutanud, aga mis inimese arvates ei saa nii olla.
Teine ja suuremgi häda on, et sageli inimesed usuvad küll Jumalasse, aga tahavad elada oma elu Temast sõltumatult. Seetõttu on oluline Jumalat tundma õppida ja elada Temaga käsikäes. Nii saab inimene Temast õigema ettekujutuse ja kujuneb ise jumalanäolisemaks.
Jumala tundmaõppimise protsess on Aare elus olnud pikk. Ta ütleb, et uskus juba noorena Jumalasse, kuid tuli aeg, mil Jumal juhtis teda loobuma valedest asjadest. Aare kinnitab oma kogemuste põhjal, et Jumal tõesti suhtleb inimestega, eriti oma lastega. Ta ütleb, et alati pole kerge täita Jumala tahtmist, aga kui ta seda on teinud, siis pole ta iialgi pidanud kahetsema. Vastupidised otsused aga on läinud väga kalliks maksma.
Viis aastat raadiotööd on sundinud teda süstemaatiliselt Piiblit uurima. Aare meelest võib Piiblit võrrelda suure sammassaaliga, kus on palju kandvaid tõdesid. Või tähistaevaga, kus on palju tähti. Need sambad või eredad tähed on olulised tõed, mis aitavad mõista kõike muud. Ühe sellise asjana võib nimetada, et Piibli tarkust ilmutatakse alandlikele, kuid peidetakse kõrkide eest. «See on ka vastus, miks ühed leiavad Jumala, teised aga mitte,» ütleb ta.
Gea Talts, piiblisaate toimetaja, ütleb, et Aare on kolleegina usaldusväärne ja ustav ning temale võib alati kindel olla. «Aare ei tee lihtsalt oma tööd ära, vaid teeb seda pühendunult ja südamega. Pean suureks eesõiguseks temaga koos töötada. Tihti leian end, suu naerul, sest Aare on taas öelnud mõne tabava märkuse. Eelkõige on minule eeskujuks tema ustavus Jumala kutsele,» ütleb Gea.
Abi eluks kaasa
Piiblisaate tegemine on tänuväärne töö, mis on Aarele palju andnud: sügavamat jumalasõna tundmist, avastusi, suuremat usaldust Jumala vastu. Ta on leidnud, et jumalik vägi, mis pühakirja taga on, räägib temaga ka seal, kus esmapilgul ei oota. Ja jumalasõna ei kõnele ainult minevikust, vaid ka olevikust ja tulevikust.
Võib öelda, et usk täidab kogu Aare elu: tema sõbrad on usuinimesed. On nad siis Rannamõisa või Randvere kogudusest või hoopis Soomest Mikkelist, Kankanpäält või Eurast, kus südamlikud suhted tekkisid paarkümmend aastat tagasi. Ja peamine on muidugi oma pere. Abikaasa Ellaga tähistati möödunud aastal hõbepulmi.
«Aare on tõeline abikaasa, ta on alati toeks. Ta on tark, rahulik ja kannatlik, inimesena tõeliselt alandlik, ei suru oma arvamust peale. Ta mõistab mind alati, aga kui ei suuda mõista, siis ometi aktsepteerib,» ütleb Ella. Ka rõõmustab Ella, et lapsed hindavad isa, ja isa on neile abiks.
Möödunud aastal käisid abikaasad Türgi reisil Pauluse jälgedes. Reis oli preemiaks tehtud töö eest ja kaasnes aasta vaimuliku tiitliga. See oli ühtlasi puhkus ja palverännak, mida mõlemad nautisid. Loodame, et elu pakub neile veel palju kauneid koosveedetud hetki.
Rita Puidet