Toetused riigieelarvest on jagatud
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 30. november 2022 Nr 46 /
Delfi avaldas 11. novembril nimekirja, missugustele organisatsioonidele on sel aastal riigieelarvest raha eraldatud – kokku umbes neli miljonit eurot.
„Erakonnad esitasid rahanduskomisjonile nimekirjad ühingutest ja summadest, mis soovivad regionaalsete investeeringutena välja maksta. Iga parlamendisaadiku kohta on ettenähtud 30 000 eurot, ettepanekuid tehti ligi 2,8 miljoni euro ulatuses. Raha jagamisest loobus kaheksa saadikut,“ kirjutas Eesti Rahvusringhääling 23. novembril.
Usuga seotud ühendustele oli määratud kokku 292 000 eurot ehk veidi üle kümnendiku kogu jagatavast summast. Kirikute püsimise ja kristliku hariduse väärtustamiseks määrasid toetuse Reformi- ja Keskerakond, EKRE, Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Isamaa Erakond. Ei hakka siinkohal hindama, missugune erakond oli heldem või käis piirkondade toetust ostmas, kui parafraseerida Eesti Päevalehes kirjutatut. 21. novembri Päevalehest sai lugeda, et poliitilise kasu perspektiiv on riigijuhtide kõrvad kurdiks muutnud ja võimukandjate otsuseid iseloomustab soov valimistel hea tulemus teha.
Usun, et ajakirjanduses ilmunud kommentaarid on solvavad toetuse saajaile. Jah, nimekirjas on ka kirikuleht ja oleme toetuse üle südamest tänulikud. Väga keerulisel ajal aitab iga panus lehel püsima jääda, aga pakub ka tegijatele kinnitust lehe vajalikkusest. Usun, et oleme rahvana uhked oma vanade kirikute üle. Oleme lugenud, et mõneski paigas aitavad nad kogukonna elu alal hoida. Viimastel aastatel on koolide nimekirja lisandunud kristlikud koolid, mis pakuvad lastele laiapõhjalist haridust. On palju tegutsevaid ühendusi, olgu need siis kristlikud või mitte. Mille või kelle vastu siis protesteeritakse? Kas tõesti meie inimeste vastu, sest just seda need toetused peegeldavad?
Rita Puidet