Edasiminek muutuste ajal
/ Autor: Rita Puidet / Rubriik: Toimetaja ringvaade / Number: 21. september 2022 Nr 36 /
Niisuguse pealkirja on saanud tänavune Euroopa vaimse tervise konverents, mis möödunud nädalal peeti Lissabonis. Ilmselt on paljud viimastel aastatel eriliselt tajunud vaimse tervise tähtsust. Vaimseks terviseks peetakse heaoluseisundit, milles inimene töötab tulemusrikkalt. Nii defineerib vaimset tervist maailma terviseorganisatsioon. Pingeid ja muret on viimastel aastatel palju ning sisemist tasakaalu on seepärast keeruline, aga oluline säilitada. Eks paljudel, kui mitte igaühel, on tekkinud olukordi, kus tundub, et raske on hakkama saada. Hinnatõus, energia- ja rändekriis, sõda, kui nimetada kõiki inimesi puudutavaid faktoreid. Kuidas aga tulla toime igapäevaeluga ja tõsta kogukonna heaolu?
Eri riikide ees seisavad lähiaastatel küll erinevad küsimused, aga paljugi on sarnast. Ühiskonnad on muutunud kultuuriliselt veelgi mitmepalgelisemaks, tekkinud või süvenenud on etnilised lõhed ja ebavõrdsus. Kui tuttavaski kollektiivis on inimeste kogemused erinevad, nad käituvad erinevalt, mõtlevad erinevalt ja nende ootused on erinevad, mis siis veel rääkida teisest kultuuriruumist tulnutest. Ometi väärivad kõik tähelepanu, mõistmist ja eluõigust.
Tõesti, vahel on kiirustavas maailmas see isegi peresiseselt probleem. Seepärast on ühtaegu naljakas ja kurb konverentsi ühe peakõneleja teemapüstitus: tulevikumaailmas vajatakse tehisintellekti ja vestlusroboteid. Kuni me sinnamaani jõudnud ei ole, ja ehk ei jõuagi, võtkem aega märgata, aidata muutustega kohaneda, et kellestki ei saaks muutuste ohver.
Rita Puidet