Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soomlane teenib hõimukogudusi võõrsil

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Kyllikki Pitts on Kanadas elav emeriitõpetaja, kes tähistas 1. aprillil 80. sünnipäeva.

Olen paarkümmend aastat olnud eksiarvamusel, seostades Kyllikki Pittsi sünniaastat 1942 põgenemisega üle mere. Nüüd selgus videokõnes tõde – olnud küll Montreali eesti koguduse pastor, on ta rahvuselt hoopis soomlane. Esimest korda eesti keeles liturgiat lugedes ei osanud ta veel keelt, meenutab vaimulik. Nüüdseks on ta Eestis käinud ja õppinud ära ka keele. Lisaks räägib vaimulik saksa, rootsi, inglise ja prantsuse keelt. 

Ordineeritud Rootsis 

Kyllikki Pittsi elu on olnud kirju nagu lapitekk. Ühes on ta kindel olnud – soovis õppida teoloogiat ja kuulutada inimestele jumalasõna. Seda kutset järgides on möödunud pikk elu. Ka tema abikaasa on olnud pastor, nimelt anglikaani kirikus, sest pärit on ta Inglismaalt. (Michael Pitts on aastal 2020 välja andnud oma memuaarid „50 aastat teenistust“.) Tutvusid tulevased abikaasad aga hoopiski Belgias.

Kui järge pidada, kus abikaasad elanud on, võib sassi minna. Pärast abiellumist elasid nad mõnda aega Inglismaal, siis Prantsusmaal, siis jälle Inglismaal, seejärel Soomes ja Rootsis. Erilise helgusega meenutab juubilar just viimati nimetatut. Õppinud küll Helsingi ülikoolis teoloogiat ja teinud kõik eksamid nagu meestudengid, võis ta töötada kirikus laste ja noortega ja vaid vahel lubati ta jutlustama. Selgituseks: Soome kirikus siis veel naisi ei ordineeritud.

Kyllikki Pitts jõudis ordinatsioonini jaanuaris 1987 Stockholmis, talituse pidas piiskop Krister Stendahl (1921–2008). Õnnelik ordinatsiooni üle, tegi naine tööd soomlaste seas. Inglismaal sündis perre poeg, Prantsusmaal teine poeg ja tütar. Koolis hakkasid nad käima aga Rootsis. Kui Kyllikkile pakuti õpetaja kohta Kanadas, kolis pere 1988 Montreali.  

Eesti koguduse pastoriks

Abikaasa Michael leidis töö anglikaani kirikus, Kyllikki soome luteri koguduses ja linna haiglas. Hiljem kirik lammutati ja kogudus hakkas teenistustel käima õpetaja Karl Raudsepa eestvõttel ehitatud Jaani kirikus. Eesti kogudust teenis toona õpetaja Heino Laaneots (1928–2009), kellel oli vanust juba üksjagu. Haige kolleeg palus tema abi ja nii juhtuski, et ühel jumalateenistusel tuli Kyllikkil teenida. Jutlustas ta inglise keeles, aga liturgiat luges raamatust eesti keeles. 

Et koguduseliikmetest ja loetust õigesti aru saada, läks ta Eesti Seltsi juurde keelekursusele. Kahel suvel saatis kogudus ta keelekursustele Eestisse ja aitas kulud tasuda. Kuna Kyllikki on veendunud, et kõige paremini aitab keelt omandada lugemine, siis hakkas ta eesti keeles lugema. Ja luges palju. Lemmikautorina nimetab ta Oskar Lutsu.

Kyllikkist sai eesti koguduse pastor seitsmeks aastaks (2007–2014). Ta meenutab, et teenistustel oli liturgia eesti keeles ja jutlus inglise keeles, nii said kirikulised, kõik vanemad inimesed, jutlusest paremini aru.

 Kyllikki jaoks tähendas vaimulikuamet jumalateenistuste kõrval nii koguduseliikmete hingehoidu kui ka nende külastusi. Kui jaanuaris möödus tema ordinatsioonist 35 aastat, oli talle meeldivaks üllatuseks peapiiskop Urmas Viilmalt saabunud õnnitlus. Hiljuti oli tal õnn ka kirikupeaga kohtuda.

Ta ütleb, et pole koroona tõttu kaks aastat lapsi näinud ja ootab neid nüüd külla. Pojad olid vaid 14 ja 12 ning tütar 9, kui nad Vanast Maailmast Kanadasse siirdusid. Praegu elab üks poeg Vancouveris ja teine perega Ottawas, tütar aga Halifaxis. Montreal asub Quebeci provintsis, kus riigikeelena on kehtestatud prantsuse keel, aga lastega räägib ta inglise keeles, kuid lisab, et nad saavad ka soome keelest aru, eriti just vanem poeg. 

Praegu elab Kyllikki abikaasaga luteri koguduse ehitatud privaatses vanadekodus, kus peetakse ka jumalateenistusi, ja neil on seal omaette väike korter. 

Lõpetuseks ütleb vaimulik: „Issanda juhatusel on pika elu ajal olnud palju üllatusi. Kes oleks kaheksakümmend aastat tagasi aimanud, kus see soomlasest tüdruk veel elab ja töötab! Aga kui Issand on andnud tööd, on ka andnud jõudu. Olen väga tänulik.“

Rita Puidet

Kyllikki Pitts

Sündinud 1. aprillil 1942 Soomes Rauma linnas

Ordineeritud 11.01.1987 Stockholmis

Teeninud Montreali Jaani kogudust 2007–2014

Pildigalerii:

Kyllikki Pitts koos Heino Laaneotsaga viimase 80. sünnipäeval.2 x erakogu.

Teised Temast:

Mart Salumäe, Põhja-Ameerika praost:

Kyllikki Pitts teenis aastaid EELK Montreali kogudust. Ta oli selleks ajaks juba emerituuri läinud sealse soome koguduse vaimuliku ametist, kuid otsustas siiski aidata oma hõimurahva kogudust, kelle õpetaja oli raskelt haigestunud ning peatselt suri. Ta õppis ära eesti keele, käis seda koguni Tartus õppimas ning oli aastaid armastatud hingekarjaseks Montreali eestlastele. Kyllikki abikaasa teenis samuti vaimulikuna ja oli anglikaani kiriku teenistuses eri maades. Nii olen Kyllikkilt kuulnud, kuidas nägid välja näiteks jõulupühad omaaegsel Venemaal või Kasahstanis.