Varalahkunud Hugo Annast – 100
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Portreelood / Number: 9. jaanuar 2008 Nr 2 /
7. jaanuaril (vana kalendri järgi 25. detsembril) möödus 100 aastat Ambla kirikuõpetaja Hugo Annasti sünnist.
Hugo Annast sündis Pala vallas Punikvere külas talupidaja peres. 1917 asus pere elama Tartusse ja siin alustas Hugo ka kooliteed. Lugemisoskuse oli ema talle juba kodus selgeks õpetanud. Ent esialgu ei läinudki kooliskäimine libedalt – vaid üks aasta Aleksandri gümnaasiumi ettevalmistusklassi, siis muudeti kool Saksa okupatsiooni tõttu Saksa reaalgümnaasiumiks, kus käimise isa kooli meelsuse tõttu keelas.
«Pidin paratamatult koju jääma, kuigi oleksin ise kas või salamahti sinna tahtnud. Saksa keel oli, mis ei annud ööd ja päevad rahu. Oli poisikesel teatavaks uhkuseks, mõni sõna saksa keeles osata välja rääkida,» on ta hiljem ise meenutanud.
Regulaarne õppetöö algas Hugo Annasti jaoks alles 1919. aasta sügisel Treffneri gümnaasiumis, mille ta lõpetas kevadel 1927. Järgnesid teoloogiaõpingud Tartu ülikoolis aastani 1933. Üliõpilasena võttis ta osa I vaimuliku laulupäeva organiseerimisest ja oli selle korraldava komisjoni liige.
Samal ajal töötas ta Tartu Peetri koguduse I pihtkonna noorte ühingus, oli selle asutaja ja esimesi juhatajaid. Praktilise vaimuliku töö kogemust omandas Tormas õpetaja Aleksander Kuusiku juures, kes oli ühtlasi Tartu abipraost ja hiljem praost. Hugo Annast ordineeriti õpetajaks 25. veebruaril 1934 Tartu Peetri kirikus.
Hugo Annastist sai Ambla koguduse õpetaja, ta oli noor, pikk ja kena välimusega, tugeva häälega, mängis klaverit ja orelit ning laulis ilusa häälega. Nii meenutab oma isa Hugo Annastit tema noorem tütar Päivi Ingeri Annast ema juttude põhjal. Üldse sündis abielust Erna Annastiga perre kolm last: poeg Väiko Viljar (1935) ja kaks tütart – Helda Maire (1937) ja Päivi Ingeri (1940). Kõik lapsed elavad praegu Ameerikas.
Amblas tööst puudus ei olnud, koguduse teenimise kõrval andis ta usuõpetuse tunde kodumajanduse keskkoolis. Üldse paistab teda olevat eriliselt huvitanud noortega tegelemine, sest 1938. aasta suvel on ta saatnud konsistooriumi palvekirja saata ta Taani, et tundma õppida sealseid kogemusi noortetöö vallas. Sihiks oli asutada Ambla koguduses noorte ühing. 1941. aastal valiti H. Annast abipraostiks.
Päivi Annasti mälestustes oli tema isa hinnatud oma poeetiliste jutlustega, mis liigutasid nii noori kui ka vanu. Kui Päivi Eestis käib, siis on ta Amblas kohanud veel neid inimesi, kes tema isa mäletavad ja temasse lugupidamisega suhtuvad. Oma lühikese eluga jättis Hugo Annast endast kustumatu mälestuse, kogudus mälestas teda 25. detsembri jumalateenistusel ja süütas küünlad lahkunud õpetaja kalmul.
Hugo Annast suri ootamatult 23. veebruaril 1943. Piiskop Johan Kõpp on kaastundeavalduses lesele kirjutanud: «Noore, paremais eluaastais seisva kaastöölise lahkumine Jumalariigi tööpõllult tähendab rasket kaotust Eesti Kirikule, eriti praegusel tõsisel katsumise ajal.
Kindlas usus, et Jumal vara lahkunud armsa ametivenna tööle ja püüetele Ambla kogudusse temale määratud lühikese aja kestel ei ole keelanud oma õnnistust, mis ulatub üle inimese eluea, soovin, et Jumala heldus lohutaks ning kinnitaks Teid ja Teie lapsi raskes leinas ning aitaks Teid jätkata oma teed Tema armu valguses.»
Rita Puidet