Tauno Kibur lähtub Jumala juhatusest
/ Autor: Margus Suumann / Rubriik: Portreelood / Number: 29. mai 2019 Nr 24 /
On ilus varasuvine aeg ja ilm eestilikult soe. Tuhala kiriku aias on muru juba esimest korda niidetud ja muruvaiba all laiuv samblavaip teeb maapinna mõnusalt pehmeks. Parklas seisab üksik mootorratas ning kirikuaia varjulises küljes lebab ratta omanik. Seljast heidetud nahktagi ning keha on laotatud pinnalaotusena murule, silmad suunatud kaugusse.
Pole sellel pildil ju miskit valesti, kuid kirikuaeda sisenenud neiu arvab teisiti. Nimelt tulnud neiu Tuhala kirikusse, et kokku saada kirikuõpetajaga ja läbi rääkida laulatuse kuupäevad ja muud detailid. Nähes murul lebavat nahktagita tsiklisti, tahab tulevane pruut hakata selgitama, et mees võiks nüüd lahkuda pühalt pinnaselt, sest kohe on tulemas kirikuõpetaja ning vaevalt ta soovib näha siin higist mootorrattataltsutajat.
Kuid enne kui neiu suu paotab, jõuab kohale kirikuvalvur ning tervitab esimesena: „Tere, minuga oli teil enne telefonivestlus ja siin on ka meie kirikuõpetaja Tauno.“ Neiu silmad on imestusest suuremad kui täiskuu, kuid nagu meie õpetajale Taunole kombeks, oskab ta mõnusa huumoriga lahustada kõik pinged.
Vaikus on kuldne
See on vaid üks seik paljudest. Sellistest huvitavatest juhtumitest meil puudust ei tule, sest tänu meie õpetajale Tauno Kiburile on Tuhala Kaarli koguduses väga aktiivne elu kogu aeg. On ju Tauno ise ka väga aktiivne olnud. Alustas diakonina 2001. aastal Saarde koguduses. 2002 ordineeriti preestriks, teenis Treimani ja Häädemeeste koguduses. Sealt viis tee Juuru ja siis Tapale ning alates 2015. aastast on Kose ja Tuhala koguduse õpetaja. 2017. aastast vaid Tuhala Kaarli koguduse õpetaja.
Lisaks on ta olnud ka Tali, Kaiu, Juuru koolis nii ajaloo- kui ühiskonnaõpetuse õpetaja ning andnud filosoofia- ja eetikatunde. Praegu on ta Oru põhikoolis ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja. Vot selline mees!
Õpetaja Tauno Kibur, teejuht Tauno, eeskuju Tauno, sõber Tauno, tsiklist Tauno, ideede generaator. See jada võiks jätkuda. Õpetajaks aga nimetan ma teda just suure tähega Õpetaja. Õpetaja Tauno on vaimulikuna töötanud 18 aastat. Ta on muutnud meie koguduse elu, ta on toonud meie meeltesse ja taipamisse sügavuse.
Ta on õpetanud meid märkama. „Märkama, see tähendab ärkama.“ Nii on öelnud just meie Õpetaja ja kaasteeline Tauno Kibur. Tänu temale oleme õppinud just nimelt märkama. Nädalasisesed palveosadused ja taipamiskoolid on avanud meie silmi Piiblis leiduvate saladuste poole. Ühised palved on andnud arusaama palve väest. Tauno kaudu on meieni jõudnud ka vaikus. Vaikus nii sees kui ka väljas. Oma magistrikraadi sai ta tööga „Seesmärgipärane objekti uurimine teadvuse kvaliteedinihkeks“. Sõnad kohati võõrad, kuid samas tuttavad. Paljuski on meil pigem juttu seesmärgist.
Vaikuserännak pole meie kogudustes igapäevane tegevus, kuid läbi Tauno on meie kogudusse jõudnud just selline rännakuviis. Taolisi rännakuid alustas ta siis, kui teenis Tapa koguduses. „Vaikus on kuldne“ – nii ütleb ka rida laulusalmis, kuid seda, mis vaikuses tegelikult on ja kuidas ta sind kõnetab, paljud kahjuks ei kuule. Seda aga õpetab meile meie Õpetaja. Kuulma ja märgates ärkama enda sees, ka jumalateenistusel.
Kui Taunost sai meie õpetaja, oli paljudele esialgu harjumatu see, et teenistused kestsid ühe tunni asemel tund ja 20 minutit. Algul oli minulgi raske, sest aeg kippus venima. Kuid nüüd, kui olen koos Õpetaja Taunoga läbi käinud hulgaliselt rännakuid ja viibinud temaga koos mitmel palverännakul, koos mediteerinud ning õppinud taipamiskoolis, on teenistused kui lühifilmid.
Alati põnevad, kosutavad, õpetlikud ja ikka rahu ning õnnist olekut pakkuvad. Meeldib mulle ka Tauno laul. Palju laulame Taizé laule ja regilaule.
Õpetaja Tauno Kibur 50
Kunagi tundus, et see vanus on ikka juba väga suur. Selline tunne oli, et nii vanad on vaid kivid rannal, kuid kui vaadata seda energiat, seda tegutsemisindu, soovi anda ja jagada, siis Tauno puhul on see vanus alles algus. See, mismoodi mees metsas saega möllab või hiljem kirvega puid lõhub, annab ainult indu juurde.
Samas istub ta kodus kirjutuslaua taga ja tõlgib müstikuid. Tal on fenomenaalne mälu raamatute ja kirjanike kohta. Tihti, no ikka väga tihti kõlab ta suust mõni tsitaat kusagilt raamatust ning ta teab ja mäletab, kes on selle kirjutanud või kes nii öelnud.
Täna on Tuhala Kaarli kogudusel suured ja märgilised ajad. Õpetaja Tauno algatusel ja utsitusel on loodud sihtasutus Oru Evangeelne Rahvaõpistu, mis teeb koostööd Soome Rahvaõpistuga. Oru mõisast on saamas elulaadi keskus, kus saab osaleda retriitidel, õppida kasvukoolis, käia vaikuserännakutel, õppida, kuidas saab märkamisest ärkamine ja kuidas räägib vaikus jpm. Seda kõike läbi Tauno Kiburi ja tänu temale.
Tema idee ja suund on olnud peamiselt tuua tagasi varakristlikke traditsioone, võtta pühasõnast sügavust ja läbi taipamise olla kontaktis Loojaga. Leida endas rahu ja olla kohal. Näha ja kulgeda mööda horisontaali ja tajuda, mis on vertikaal. Selleks aga, et seda mõista ja taibata, on vaja olla koos Õpetaja Taunoga.
Tauno ise on alati tagasihoidlik ja alandlik. Kui on vaja teha tööd, siis teeb tööd, kui on vaja puhata, siis, uskuge mind, ta teeb seda ka väga hästi. Kui vaja meeltele puhkust anda ja ennast laadida, siis mees teab, mis teha vaja. Ei tee ta aga asju selleks, et tähelepanu saada. Ta on andnud kõik Tema kätte. Jumal juhib ja juhendab. Tema käes on kõik. Tauno jääb rahulikuks alati ka siis, kui ei lähe kõik nii, nagu tema on tahtnud, vaid lähtub alati teenimisel Jumala juhatusest ja laseb Pühal Vaimul ennast juhtida.
Kokkuvõtteks võin öelda, et õpetaja Tauno on meie Õpetaja. Ta on sõber, kelle poole võib alati minna ja kurta muret või ülistavalt rõõmustada. Ta on parim psühholoog, kes rahu hinge toob. Temast on saanud minu jaoks märkamiskell.
Soovin Taunole, et ta vaikus oleks alati kuldne, et nii vertikaal kui horisontaal oleksid piisavalt selged ning et taipamised ja Jordani ületamised oleksid alati helged. Ole Sa õnnistatud Õpetaja!
Margus Suumann,
Tuhala Kaarli koguduse liige, juhatuse liige ja kirikumees