Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Veerand sajandit organisti ja koorijuhina

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Svetlana Kekiševa on veerand sajandit teeninud Jõhvi koguduses ja aidanud elavdada muusikaelu Ida-Virumaal.
Arhiiv

Jõhvi Mihkli kogudus on õnnelik kogudus, sest koguduse töötegijad on pikka aega ametis olnud. 8. septembril tähistas 25. tööaastat organist ja koorijuht Svetlana Kekiševa.

Õpetaja Peeter Kaldur ütleb muiates, et Jõhvi koguduses on üldse kõige parem töötada, sest kõik koguduse töötajad saavad palka. Kindlaks argumendiks sellele väitele on ka kogunenud tööaastate hulk. Kolme aasta pärast tähistatakse seal ainulaadset tähtpäeva Jõhvi 100: koguduse õpetajal, sekretäril ja organistil saab tööaastaid kolme peale kokku 100. Kaldur naljatab, et temasugusega nii kaua koos töötamiseks peab hea inimene olema.

Rõõm teenimisest
Rõõmsameelne Svetlana on pidupäeva üle õnnelik ja jagab seda sõpradega ning andis sellest mullegi teada. Ta ütleb, et töö koguduses või õigupoolest Jumala teenimine on õpetanud meeletult palju ja ta on sellest ainult rõõmu tundnud.
Ta oli lõpetanud G. Otsa nimelise muusikakooli klaveri erialal, kui tööle asus. Siis tundis ta, et ei oska orelit mängida või töötada lauluansambliga, meenutab Svetlana koguduses töötamise algusaega. Aga see äratundmine andis talle tõuke minna orelimängu õppima EELK kirikumuusikakooli. Edasi tuli juba muusikaakadeemia. Lisaks õppis ta dirigeerimist.
Praegu võib Svetlana uhkusega öelda, et ta on andnud oma osa orelimängu jätkumisele Eestis, sest tema oreliõpilased õpivad edasi. Brigitta-Selestine Petropavlova õpib sellest sügisest Eesti muusika- ja teatriakadeemias oreli erialal.
„Läbi orelimuusika räägin igal jumalateenistusel Jumalaga ja palvetan,“ sõnab Svetlana. Muidugi on tal nagu igal organistil raskusi ette tulnud. Aega pere ja töö vahel jagada pole lihtne. Kui tahaks perega olla, siis töö kirikus toimubki tavaliselt nädalavahetustel ja pühadel.

Aidanud areneda
Jõhvi kogudusel on sõpruskogudused Rootsis, Soomes, Saksamaal ja Inglismaal. Esimesel teenimisaastal sai ta erakordse kogemuse, kui sõitis esmakordselt välismaale, Rootsi Udevalla linna, kuhu mindi neljakesi sealse kiriku aastapäevale. Aasta oli 1993 ja selle sõiduga avanes organisti jaoks teine maailm. Sestpeale on ta esinenud organistina Rootsis, Soomes, Saksamaal ja Venemaal.
Olulise muutuse tõi aga sattumine eestikeelsesse keskkonda, tänu millele paranes eesti keele oskus. Svetlana on lasknud Jõhvi kirikus ristida ka oma kolm last. Kirik tähendabki tema jaoks kodu, kus tahaks ikka ja jälle olla. Seal kaovad kõik mured ja halvad mõtted. „Orel sai mulle heaks sõbraks, ta lohutab ja kunagi ei reeda. Orelimäng puhastab, innustab ja rahustab,“ jagab organist oma tundmusi.
Svetlana on tänulik oma perele arusaamise ja toetuse eest ning tänab teda suunanud kirikuõpetajat Peeter Kaldurit ja sekretär Anneli Leini. Unustanud ei ole ta ka teisi vaimulikke, kellega on koos töötanud, ning tervet Jõhvi kogudust. „25 aastat on lennanud nagu üks hetk,“ tõdeb organist.

Muidugi muusikaga
Muusiku – Svetlana on ka Ahtme kunstide koolis direktori asetäitja – pidupäeva ei tähistata muidugi teisiti kui muusikaga. Svetlana kutsus appi muusikutest sõbrad ja korraldas tähtpäeva puhul kaks kontserti pealkirjaga „Mu süda, ärka üles“. Koos Svetlanaga andsid kontserdi Pühajõe kirikus suurepärased interpreedid ja tema sõbrad Alla Popova, Kristi Mühling ja Jelena Ossipova ning osaleti kontsertjumalateenistusel Jõhvi kirikus.
„Sopran, kannel, kitarr ja orel on uudne ja ainulaadne kooslus eesti muusikas,“ ütleb Svetlana. Ettekandele tuli põhiliselt eesti vaimulik muusika, kõlasid nii originaalteosed kui ka seaded. Sama koosseisuga esineti mais Lääne-Virumaa kirikutes ja kontserdid võeti hästi vastu.
Svetlana on korraldanud rahvusvahelist laste orelifestivali, teda on tunnustatud aasta õpetaja tiitliga. Möödunud aastal autasustas peapiiskop teda EELK aukirjaga.
Rita Puidet