Saksa kogudused kohtuvad Tallinnas ja Tartus
/ Autor: Juune Holvandus / Rubriik: Uudised / Number: 28. november 2012 Nr 47/48 /
Sakslased tunnetavad vajadust emakeelse jumalateenistuse järele ja selleks on ka Eestis võimalused loodud.
Õpetaja Matthias Burghardti, tuntud kui Tallinna saksa koguduse õpetaja, tööpõld on natuke avaramgi, teenistused toimuvad veel Tartu Maarja kirikus. Kokku tulijaid on üle Eesti. Kuigi saksa rahvastikuosa Eestis 74 aasta eest kahanes, on neid siiski alles ja kaasaja eluviis toob juurdegi.
Matthias Burghardt: «Koguduse liikmeid on umbes kaheksakümmend, nende seas baltisakslaste järeltulijad, kes keerulistele aegadele vaatamata Eestisse jäid. Osa varjas oma päritolu, vaikis, osa eestistus, mõned ei oska enam saksa keelt kõnelda, aga aru saavad. Nad tunnetavad vajadust saksakeelse jumalateenistuse järele ja selleks on võimalus. Neid on erinevatest earühmadest, ühiskonnakihtidest, erineva haridustasemega.»
Volgamaadelt pärit sakslasi, kelle emakeeleoskus väärib imetlust, on tulnud tagasi nõukogude aja lõppedes. Hiljem on satutud siia peaasjalikult eestlannadega abielludes. Raske on põhjamaal harjuda, elu Eestis ei sarnane Lääne-Euroopa tingimustega ei looduslikult ega majanduslik-sotsiaalselt, tõdetakse.
«Kes oskab endale leida sobiva niši, millega leiba teenida, jääb paigale, näiteks erialaspetsialistid,» ütleb õpetaja Burghardt. Tema peab palju töötama, et hoida inimesi pühapäeviti koos käimas. Nüüdisaja inimesed annetavad raha kergemini kui aega, isegi Jumala ees. Ühendajaiks on sakslaste ümarlaud, e-kirjavahetus, koguduse leht, mida õpetaja toimetab.
Väga oluliseks hindavad nad lastetööd, isegi otse lastele suunatud saksakeelseid jumalateenistusi peetakse. Eesti kombestikku meeles pidades tähistati mardipäeva ja isadepäeva, selleks valmistati laternaid.
«Kus on kasvõi kaks saksakeelse jumalasõna vajajat koos, sinna lähen mina kolmandaks,» parafraseerib õpetaja Burghardt. Aga lisab, et kui on vaid üks, siis võiks tõesti too tulla tema juurde. Olgu siis iga kuu esimesel pühapäeval Tartu Maarjasse kella viieks või kahel pühapäeval kuus Tallinna Rootsi-Mihklisse kella kolmeks.
Juune Holvandus