Suur ja väike kinnitasid sõprust
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudised / Number: 26. aprill 2006 Nr 18/19 /
Mõisaküla koguduse esindajad viibisid 31. märtsist 1. aprillini Soomes Nurmijärvil, et kirjutada alla ametlik sõprusleping kahe hõimurahva koguduse vahel.
Moment, mis ühendas hõimukogudused: (seisavad vasakult) Nurmijärvi koguduse sekretär Katrina Kallio, koguduse nõukogu liige Aulikki Markkanen, nõukogu aseesimees Risto Hallamaa, Niina Jegorova, Hermann Kalmus; (istuvad) Nurmijärvi koguduse majandusjuhataja Tuomo Hyvärinen, Rein Schihalejev, Klaukkala kirikuringkonna õpetaja Päivi Linnoinen ja Kunnar Keres.
Mõisaküla kogudust esindas juhatuse esimees Kunnar Keres ja juhatuse liige Niina Jegorova, tõlgiks oli kaasas Pilistvere koguduse diakon Hermann Kalmus. Delegatsiooni juhina Soomes käinud Viljandi praostkonna praosti kt Rein Schihalejev, kes Mõisaküla kogudust teenimas käib, kinnitas Eesti Kirikule, et sündmus oli rõõmuallikaks nii suurele, majanduslikult kindlustatud Helsingi külje all paiknevale Nurmjärvi kogudusele kui pisikesele, piltlikult öeldes peost suhu elavale Mõisaküla kogudusele.
Kontrastid paistavad tõesti silma: Nurmijärvi kogudusse kuulub 34 000 liiget (natuke vähem kui EELKsse tervikuna!), Mõisakülas on hingede arvuks 133, neist hääleõiguslikke 52. Nurmijärvi kogudus koosneb kolmest kirikuringkonnast, millest igal on oma kirikuhoone ja oma piirkonna eest vastutav õpetaja. Sõprusleping kirjutati alla Klaukkala kirikus, mis kuulub Nurmijärvi koguduse koosseisu.
Leping kinnistas tulevikuplaanid
«Mul on väga hea meel selle sõprussuhte üle. Mõisaküla on tubli, koosneb ettevõtlikest ning pühendunud inimestest, kes veavad kohalikku usuelu ja rajavad oma pühakoda praktiliselt rahata. Just see viimane aspekt imponeeris soomlastele, kes väidavad, et selles osas on neil palju eestlastelt õppida,» tutvustas Schihalejev tagamaid.
Tema sõnul on kahel kogudusel juba lähitulevikuks koostööplaane, näiteks soovivad soomlased tulla Eestisse suvitama ning on väljendanud valmisolekut toetada Mõisaküla kiriku ehitust. Viimase jaoks on siiani olulisemad summad saadud hasartmängude fondist, ent ehituse jätkamine seisabki rahamurede taga. Tänase seisuga on valmis pühakoja käärkamber, kus peetakse teenistusi.
Viljandi praostkonnal on sõprussidemed Tuusula, Bramsche ja Faluni praostkonnaga. Praostkonna seitsmel kogudusel on üks või enam sõpruskogudust. EELK kodulehekülje andmetel on 165 kogudusest 86-l sõpruskogudus välismaal.