Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

50 aastat ustavalt teineteise kõrval

/ Autor: / Rubriik: Portreelood / Number:  /

Anne-Mai ja Ivar-Jaak Salumäe kuldpulmapäeval Kuusalu pastoraadi aias. Georg Jakob Salumäe

16. juulil tähistasid Anne-Mai ja Ivar-Jaak Salumäe koos lähedastega Kuusalu kirikus kuldpulmapäeva.

Kui pojapoeg Georg Jakob palus vanavanematel pildistamiseks tulla pastoraadi õues samasse paika tiigi kaldale, kus sai tehtud pilt pulmapäeval, näis, et midagi pole muutunud. Kirik taustaks, selja taga lopsakad tiigitaimed, mille ees kaks õnnelikult naeratavat inimest.
Ometi on aastad läinud. Kui üks päev. Noorpaari pulmapäeva järel 50 aastat tagasi on Jaagu isa Eduard Salumäe kirjutanud, et ei ole tervitanud oma laste abiellumist, kartes neid sel teel täiesti kaotada. Ja tunnistas, et see johtub vaid suurest armastusest nende vastu. Jaagu naisevõtu kohta kirjutab ta: «… see tegu oli Su paljudest mehe tegudest vist senini üks mehisemaid – valikut arvestades! Või juhtimisele (ülevalt) kuulekas olles?!»
Palvusel õnnistas kuldpulmapaari Jaagu ristipoeg Peeter Paenurm. (50 aastat tagasi laulatas noored Jaagu ristiisa Harri Haamer.) Orelil mängis tütar Ene Salumäe ja laulsid Tallinna Jaani koguduse segakoori ning suguvõsa perekoori liikmed Marelle Siitase juhtimisel. Pulmalauas pidas liigutava kõne Jaagu vend Tiit Salumäe, kes toona oli sündmuste tunnistajaks veel leeris käimata poisina.
Salumäede ühine elu- ja teenimistee algas Kuressaare koguduses, järgnesid Viljandi Pauluse ja Tallinna Toomkirik. Jaak koguduse õpetajana ja Anne-Mai ustavalt oma kaasa kõrval muusiku ja koorijuhina. Ustavus ja usaldus on sõnad, mis olnud nende ühise elutee tunnuseks.
Mõlemad on olulisi elusündmusi väljendanud helides, laule luues, ka teineteisele neid pühendades. Nimetan siinkohal vaid üht Jaagu laulu – «Elu on kui meri» Georg Kiviste tekstile –, mis ka kirikus koguduselauluna kõlas ja mis on jõudnud nii eestlaste (KLPR 336) kui ka soomlaste lauluraamatusse (VK 482) ja pühendatud oma kallile kaasale tütar Ene sünni puhul.
Sama päeva õhtul peeti Kuusalu kirikus kontsert-palvus Johanna Salumäe 100. sünniaastapäeva mälestuseks, kus laulsid, musitseerisid ja kõnelesid Salumäe suguvõsa vanad ja noored ning esitleti fotoraamatut «Vanaema pildialbum».
Sirje Semm