Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

40 aastat vaimulikuna

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Ivar-Jaak  Salumäe alustas teenimist Saaremaal

Neljapäeval, 2. veebruari keskpäeval pidas Tallinna Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe küünlapäeva ja Tartu rahu aastapäeva jumalateenistust oma armsas ja auväärses kirikus.


Küünlapäeval õnnitleti Tallinna Toomkirikus õpetaja Ivar-Jaak Salumäed tema ametisse õnnistamise aastapäeval.

Ent sel päeval on õpetajale veel eriline tähendus – 40 aastat tagasi täpselt samal päeval ja samas kohas ordineeris peapiiskop Jaan Kiivit sen  Ivar-Jaak Salumäe, Peep Audova, Karl Reinaru ja Jaan Kiivit jun õpetaja ametisse. Neist kaks viimast on täna igavikuteele lahkunud.

Õpetaja Salumäe meenutab neid kaugeid aegu: «Konsistooriumi eksam kestis  kaks päeva. 1. veebruaril kirjutasime kirjandit, 2. veebruaril oli konsistooriumi eksam. Seisime põksuva südamega komisjoni ees ja mulle on meelde jäänud, et meie teadmised katekismusest olid natuke nõrgavõitu. Peapiiskop Kiivit nõudis katekismuse sõnasõnalist peast teadmist.»

Nelja noore õpetaja ordinatsiooniteenistus oli tol ajal suursündmuseks ja kirik oli rahvast täis. «Tol ajal käis üldse rahvas rohkem kirikus, nii pühapäevastel jumalateenistustel kui kontsertidel. Ei tea, kas rahvas oli siis tervem ja jõudis paremini mäkke ronida,» mõtiskleb õpetaja.

Ordinatsiooniteenistus seda enam oli suursündmus, kuhu tuli ka teiste koguduste inimesi. «See oli rahva suur rõõm jälgida noorte vaimulike kasvamist, sest pidasime siin ka oma seminarijumalateenistusi, mida kuulamas ja hindamas käidi. Kogudused olid tulevase vaimuliku ettevalmistamisega palju rohkem kursis, kui see nüüd on.»

Ivar-Jaak Salumäe oli ordinatsioonipäeval alles 20aastane, olles üks noorimana ametisse õnnistatud vaimulikke EELKs. Õpetaja Salumäe imestab siiani, kui suur julgus oli peapiiskop Kiivitil saata nii noor õpetaja, vaatamata tema kodust saadud suurele pagasile kirikutööks, iseseisvale tööle ja just Saaremaale.

«Pidin minema nagu kihavasse pessa, kus eelmisel õpetajal oli olnud palju probleeme kompartei, komsomoli ja KGBga. Eks minugi peal prooviti kohe hammast, lindistati jõulujutlusi jne. Kuid otseselt probleeme ei olnud.

Jaan Kiivit sen ütles sageli: Jumal ei tee vigu! Ta ütles seda, et anda inimestele usaldust ja see oli väga julgustav rahvale ja kirikule, sest elati ju raskel ja ebamäärasel ajal,» meenutab Toomkoguduse kauaaegne õpetaja Ivar-Jaak Salumäe  oma õpetajat ja seda aega, mil temast sai noor vaimulik.

Tiiu Pikkur