Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Süda rõõmusteleb raamatute ja muusika keskel

21.12.2011 | | Rubriik: Persoon kaasajast

Mai Mänd on Hageri koguduse organist olnud 40 aastat. Erakogu

Hageri kogudus tänas pühapäeval kogudust 40 aastat muusikaga teeninud Mai Mändi.

Hageri kogudus rõõmustab alates sügisest vastremonditud oreli üle. Nüüd oli koguduses taas eriline päev, tänati organist Mai Mändi, kes 21aastaselt pärast abiellumist Kohilasse kolis ja on sestpeale oma muusikaarmastust sealse kogudusega jaganud. Tänutäheks anti  organistile EELK tänukiri.
Armastuse muusika vastu sai Mai kaasa esivanematelt: tema suguvõsast on pärit Jõelähtme kogudust 48 aastat teeninud köster Hans Jakumberg, ema Aino Leedjärv oli samas organist vaid aastakese vähem. Usurada jätkab ka  vend Ants, Kullamaa õpetaja.
Kohila gümnaasiumis raamatukogu juhatajana töötav Mai on õppinud klaverimängu lastemuusikakoolis, aga vanust oli tal vaid 14, kui ema viis ta usuteaduse instituuti. Noorusele vaatamata võeti ta õppima kirikumuusika osakonda ja aasta hiljem mängis Mai juba kogu jumalateenistuse.
Oma õpetajat Hugo Lepnurme meenutab Mai Mänd kui nõudlikku inimest, kes andis talle edasi ka oma tõekspidamised elust ja suhtumisest kirikutöösse. Hea sõnaga mäletab ta ka solfedžo- ja harmooniaõpetajat Johannes Kappelit.
Töökoormus on suur, lisaks  teenistustele Hageris tuleb mängida Saku abikirikus, vajadusel matustel ja ristimistel. Ka laulab Mai KOSKi kooris, mille üks asutajaliikmetest ta on, ja koguduse segakooris, mida on juhatanud.  Nagu Mai ütleb, on tal vahel laupäev vaba. 
Lapsi on Mail kolm: poeg ja kaks tütart, Mirjam Tiitus ja Riina Ots, mõlemad samuti orelimängu õppinud. Tähtsad on Mai jaoks lapselapsed, keda ta kutsub seitsmeks Lumivalgekeseks ja Pöialpoisiks.    
Mai ütleb, et pole kunagi oreli tagant ära kippunud. Kuni tervist on, tahab ta muusikaga Issandat ja inimesi teenida. «Kui saan muusika vahendusel aegumatu väärtusega jõulusõnumit edasi anda, tunnen suurt rõõmu,» ütleb organist.
Uuel aastal plaanib Mai Mänd õppida uut repertuaari, mida vastremonditud pillil mängida, ning kutsuda endaga koos musitseerima soliste ja teisi muusikuid. Kavas on salvestada koos tuntud organistidega oreliplaat. Selleks jätkuvalt head tervist!
Rita Puidet

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)