Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soome kirikuõpetajaks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

«Soovin ja teen selle nimel palju, et eestikeelne kogudusetöö saaks kindlaks osaks Soome kirikusüsteemis,» kinnitab Tuuli Raamat (37), kes teisel advendipühapäeval ordineeriti Soome kiriku õpetajaks.

Üle mere hõimumaale jõudes on Helsingi valge toomkiriku kuppel esimeseks maamärgiks, mis tere tulemast ütleb. Eestlased on põlvest põlve seda vaatepilti Soome pealinna jõudes imetlenud.
Pühakojas, mis ka 1990ndate lõpus Tuuli Raamatu ilumeelt üle vee laevatades suuresti puudutas, toimus teisel advendipühapäeval ordinatsioonitalitus, mille käigus kolm inimest, teiste hulgas Tuuli, said Soome kirikus tegutsemiseks õpetaja õigused. Ordineeris Helsingi piiskop Irja Askola, kelle üheks assistendiks oli EELK esindajana Tallinna abipraost Arho Tuhkru. Orelil mängis organist Ene Salumäe, kes on lõpetanud Sibeliuse akadeemia. Samas tähistati ka esmakordselt helilooja Jean Sibeliuse (1865–1957) mälestuspäeva.

Koguduse tugi mõõdetav
Teadaolevalt on pärast sõda Helsingi ülikooli lõpetanud neli eestlast, kes teenivad Soome kirikus: Raigo Liiman (Espoo), Raivo Savik (Oulunkylä), Nele Borchardt (Roosaar), kes on misjonitööl Hongkongis, ja Tuuli Raamat.
Käesoleval sügisel Helsingi ülikoolis kaitstud magistritöös uuris Tuuli Raamat eestlaste lõimumist Soome. Püstitades küsimuse, millist rolli omab ning tuge pakub integreerumisprotsessis Soomes tehtav eestikeelne töö, sai ta vastuseks, et koguduses ja kirikuelus nähakse asumaa ühiskonda lõimumisel olulist osa.
Kümne viimase aasta jooksul Soome kolinud eestlased kinnitasid, et on kogenud võõrsil elu sisse seades koguduse tuge ning on saanud palju abi eestikeelsest kogudusetööst.
«Minu jaoks oli kõige põnevam avastus see, et eestlased on muutunud Soome asudes palju kirikumeelsemaks,» vahendab Tuuli Raamat oma uurijaelamust, andes nähtusele oma seletuse: «Soome kirikul on ühiskonnas kindel positsioon ja soomlaste elus kindel koht, mis ongi toonud endaga kaasa, et ka siia jõudnud eestlased on muutunud kirikusse leebemalt suhtuvaks.»
Juba enne Soome luterliku kiriku (SELK) õpetajaks ordineerimist on ta teist hooaega valitud Soome Noorte Naiste Kristliku Ühingu presidendiks ning osaleb üleilmses kristlike naiste organisatsiooni töörühmas, mille eesmärgiks on edendada migrantide ja eriti naiste ühiskondlikku positsiooni terves maailmas.
Töörühm on kaks aastat ette valmistanud ÜRO peaassambleel tänavu vastu võetud resolutsiooni kodus töötavate naiste tööhõive seaduslikest õigustest. «Olen ääretult rõõmus, et saan anda oma panuse migratsiooni ja naiste teemalisse diskussiooni,» rõhutab Tuuli.

Kui diakonist saab pastor
«Ei pea enam seletama, mida diakon tähendab ja miks kannan musta särki,» vastab Tuuli küsimusele, mis muutub õpetajaks ordineerimisel. Töö oma olemuselt jääb tema sõnul suuresti samaks: «Teenin edasi eestikeelset kogukonda ning olen endiselt EELK vaimulik.»
Ordinatsioon lisab Tuuli Raamatule kui koguduseõpetajale ja samas ka riigiametnikule enam vabadust: ta saab juhtida iseseisvalt koguduseelu, näiteks seada armulauda ja laulatada. «Paljud asjad muutuvad lihtsamaks,» rõõmustab Tuuli. Et ka kohustusi tuleb juurde, kasvatades töömahtu oluliselt, see noort pastorit ei heiduta.
Aga pingutuse viljad on samuti ilmsed – eestikeelne kogudusetöö ei ole enam vaimulikukeskne, vaid igapäevaelus annab tooni vabatahtlike osalemine, keda Tuuli ei jõua ära kiita.
«Ega ma töötunde endiselt ei loe – mis vaja, tuleb ära teha –, aga olen siiski hakanud pidama puhkepäevi, mõistes, et väsinud vaimulikust pole kogudusele kasu,» tunnistab Tuuli ja on rõõmus, et võib pärast magistriõpingute lõpetamist peale erialakirjanduse vaba aja veetmiseks ilukirjandust nautida. «Perega soovin rohkem koos olla,» tunnistab Tuuli, nentides, et pole siiani omandanud oskust hoida töö ja isiklik elu lahus.
«Valmis ei ole inimene kunagi,» arvab Tuuli, kinnitades, et pärast väikest hingetõmmet on valmis haridusteed jätkama, sest «enesetäiendamine on sool, mida peab soolasena hoidma, muidu muutume maitsetuks ja, nagu Piiblis öeldakse, ei kõlba ning visatakse ära».
Liina Raudvassar

Tuuli Raamat
Sündinud 22. septembril 1976
Ordineeritud EELK diakoniks 2004, SELK õpetajaks 8. detsembril 2013 Helsingi toomkirikus
Haridus: EELK Usuteaduse Instituut (2005), Helsingi ülikool (2013)
Töö Helsingi koguduste liidu vaimulikuna eestikeelses koguduses
Abielus Jani Hautaloga