Esileht » Elu ja Inimesed » Persoon kaasajast »

Soome emeriitpeapiiskop John Vikström – 80

28.09.2011 | | Rubriik: Persoon kaasajast

 John Edvin Vikström (fotol), kes oli Soome Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop aastatel 1982–1998, tähistab 1. oktoobril 80. sünnipäeva. 
Enne Porvoo piiskopkonna piiskopiks valimist (1970) töötas Vikström Åbo Akadeemias süstemaatilise teoloogia assistendi ja lektorina ning eetika ja usundifilosoofia abiprofessorina. Vikström ordineeriti vaimuliku ametisse 1956. aastal. Peapiiskopiks sai ta 1982. aastal.
Soome kirikus liikus Vikströmi ajal rõhuasetus kiriku õpetuselt ühiskondlikule diskussioonile ja rahvusvahelisele oikumeenilisele koostööle. Vikströmi enda panus nendes protsessides oli vägagi suur. Vikströmil oli mitmeid sidemeid ka Eesti luterliku kirikuga: Soome peapiiskopina pühitses John Vikström EELK peapiiskopiks Kuno Pajula. Ta on pidanud Eestis mitmeid ettekandeid. Aastal 2001 sai Soome kiriku emeriitpeapiiskop John Vikström oma Eesti-suunalise töö tunnustusena president Lennart Merilt kõrge riikliku autasu: Maarjamaa Risti II klassi teenetemärgi.
Peapiiskop John Vikströmi kõnedes on esil inimsuse ja lootuse teema. Oma sõnavõttudes asetus ta vaeste poolele ning pidas oluliseks ühiskondlikku diskussiooni. Tema ametisoleku ajal hakati ordineerima Soome kirikus naisi vaimuliku ametisse. Peapiiskop Vikströmi ajal kirjutati alla Porvoo deklaratsioon. Tegu oli kiriku õpetuse kohaselt oluliste sammudega.
Vikström on mitme kõrg- ja ülikooli audoktor. Ta on kolme lapse isa.
John Vikströmi soov on, et sünnipäevakinkide asemel tehtaks pigemini annetus Turu Püha Hendriku oikumeenilise kabeli toetuseks. Kabel pühitseti 2005. aastal ning seal peetakse oikumeenilisi palvusi ja korraldatakse kontserte.
Eesti Kirik ühineb peapiiskop Vikströmi õnnitlejatega.
Kaido Soom

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)