Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Nädala ringvaade »

Kui ring saab täis

06.03.2013 | | Rubriik: Nädala ringvaade

Ei ole tähtsamaid ja vähem tähtsaid päevi, igal hetkel on kaal ja naeratusel mõte. On märgilise tähendusega, et meie riikliku iseolemise tähtsamaid päevi, vabariigi aastapäev sattus ristirahva pühaderingi tähendusrikkamasse perioodi, ülestõusmispühadesse juhatavasse suurde paastuaega. Aega, mis mu meelest pole ennekõike toidusedeli korrigeerimiseks ja ihulike rõõmude ohjamiseks, vaid enda sisse vaatamiseks. Aega, mil on paslik küsida oma osa, kohustuse ja panuse kohta. Oma Jumala, isamaa, enda lähedaste ja lõpuks ka iseenda ees.
24. veebruaril mõtlesin 1939. aastal sündinud isale, kes tutvustab ennast: «Olen sündinud Eesti Vabariigi kodanikuna, millest tunnetan oma õigusi ja kohustusi.» Ka siis, kui see ei sobi ühiskonna peavoolu ametliku ideoloogiaga.
Vabariigi kuust on saanud kevadekuu, aga omariikluse temaatika on ikka aktuaalne. Arvamusliidrid kutsuvad üles tähistama 27. märtsi priiuse põlistamise päevana.
Sel päeval ületab taastatud iseseisvuse aeg Eesti Vabariigi sõjaeelse kestvuse. Esimene Eesti aeg de facto vältas ühtekokku 7890 päeva (see moodustus vabariigi väljakuulutamise ühest päevast 24. veebruarist 1918 ning seejärel ajavahemikust, mis algas 11. novembril 1918 ning lõppes 16. juunil 1940 alanud Nõukogude okupatsiooniga). Teine Eesti aeg ehk praegune iseseisvusaeg on kestnud alates 20. augustist 1991 katkematult ning just 26. märtsil saab uue aja päevi täis samuti 7890. Seega saab vabadust ja iseseisvust 27. märtsil üks päev enam, kui võrrelda vabariigi esimese iseseisvuse ajaga.
On leitud, et seda päeva tuleks väärikalt tähistada. Peapiiskop Andres Põder on saatnud kaasvaimulikele kirja palvega, kuidas «kõige asjakohasemalt ära märkida ja usku äratava sõnumiga täita 27. märts». «Pühakiri kutsub meid teenima nii Jumalat kui ligimest, andma oma osa nii Jumala riigi kui maise riigi kodanikuna,» kinnitab kirikupea. Hetkel on teada, et suure nädala kolmapäeval, 27. märtsil toimub Tallinna piiskoplikus toomkirikus peapiiskopi osalusel jumalateenistus.
Liina Raudvassar  

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)