Slava Ukraine
Esileht » Arvamused » Kolumn »

Kristliku laulu triumf Eurovisioonil

30.05.2006 | | Rubriik: Kolumn

Käesoleval aastal Eurovisiooni võitnud Soome ansambel Lordi pole ilmselt kristlik ansambel, vähemalt mitte traditsionaalses mõttes. Kuid võidulaul ise kandis pigem kristlikku sõnumit kui vastupidi.

Esmapilgul tekitas loomulikult võõristust, et ansambel Lordi liikmed kandsid veidraid kostüüme – kes oli riietunud kolliks, kes muumiaks, kes mingisuguseks tulnuk-olendiks. Ka ei ole enamik meist harjunud, et positiivset (või veelgi vähem kristlikku) sõnumit levitataks niivõrd valju muusika ja õudsete videote abiga.

Kuid õudu tekitavateks olenditeks kehastumises võib näha ka positiivset. Lordi liikmed on öelnud, et laval olles kehastavad nad teatud olendeid sarnaselt näitlejatega. Et nad muidu on tavalised inimesed, kes ei näe oma muusikas mingit vastuolu kristlusega. Ka võib mõelda maskidest ja kostüümidest nii, et mida vähem on näha maskide taga olevate inimeste nägusid, seda rohkem pääseb mõjule laulu sõnu. Pealegi – kumb on kristlikum, kas püüda noorte kuulajate tähelepanu kollikostüümide ja õudsete nägudega või harkis jalgade ja striptiisiriietusega, nagu see oli kombeks mitmel teisel Eurovisiooni mitte-kollidest naissolistidel? Kümnes käsus ei keelata ju valju muusikat ega kostüüme lavalise esinemise tarbeks, küll aga keelatakse himustamine (millega on seotud avalik seksuaalne ahvatlemine). 

Teine koht mõtlemiseks on laulu sõnum. Näiteks läinud aasta Eurovisiooni võidulaul, mida paljud koolilapsed üle Euroopa tänaseks peast teavad, ülistas salajast suhet armukesega. Tänavune võidulaul räägib aga usulisest tugevusest «patuste ööl» ning palub «äikest, mis kukutaks võltsid prohvetid», nii et «tõelised usklikud saaksid päästetud» ning «õed ja vennad püsiksid kindlalt usus». Kui ekstravagantsed kostüümid köitsid kuulajate tähelepanu ning laulu sisu pani neid tõsiselt mõtlema nii headusele ja kurjusele siin maailmas kui ka inimeste poolt tehtavate valikute tagajärgedele, siis usun, et on positiivne, kui selle laulu sõnad ja meloodia noortel kõrvu kõlama jäävad.

Üks mõte veel seoses selle lauluga: saatan ei ahvatle ega sütita inimeses himusid ja kurjust mitte inimese ette koledaid kujusid maalides või end inimesele saba ja sarvedega esitades. Ta ei ütle, et söö sellest puust ja siis sured sa surma. Võib-olla seisneb saatana mõju inimeste üle just selles, et paljud inimesed usuvadki siiralt, et pealtnäha ahvatlevad valikud on kõik võrdselt süütud ja head. Et ratsionaalselt mõtlev inimene ise teab, mida tahab ning on ise oma valikute peremees.

Võib-olla ei ole Lordi üldse kristlik bänd. Kuigi nad on väljendanud oma positiivset hoiakut kristlusesse nii lauludes kui intervjuudes, ei ole ma lugenud, et nad ise tahaksid end kristlikuks bändiks nimetada. Kuid õudust äratavate (loe: mõtlema panevate) videote, lavalise show ja hard rock muusikastiili juures on nende laulud juba aastaid avanud pimedate silmi ja kuulajate kõrvu. Võib-olla on nad lihtsalt leidnud alternatiivse tee, millega jõuda tänapäeva noorteni?


Alar Kilp

24 Kommentaari artiklile “Kristliku laulu triumf Eurovisioonil”

 1. Külaline says:

  Te võite mistahes õigustavaid sõnu sellele peletiste ansamblile leida,ei usu mina,et selline evangeliseerimine tulemusi annab.Ja milleks üldse otsida sellisest pinnalisest konkursist kristlikku sõnumit.Lordi võitis tänu oma saatanlikele kostüümidele ja räigele kõrvulõikavale kakofoonilisele muusikale,mis tänapäeva sekulariseerunud moraalilagedale allakäinud õhtu maailmale hästi peale läheb.Ei usu mina,et sisule pöörati tähelepanu,sel juhul poleks neil edu olnud.
  Sisu(sõnad) ja kest(kostüümid ja muusika) olid ju absoluutses vastuolus.Minu arvates oli see kummardus saatanale,kes ju ka kasutas Jeesust kiusates pühakirja sõnu.
  Miks need koletised ei taha paljastada oma nägu?Sellepärast,et selviisil veel kasu lõigata.
  Kuid arvan,et seda enam neil korrata ei õnnestu st. kristliku sõnumi edastamist.
  Minu arvates ei peaks kristlik kogudus sellist meetodit heasõnumi levitamiseks heaks kiitma,sest see on sõprus maailmaga,mis on Jumala vastane.
  Kuidas võib kiita koletisi,kes ajavad õuduse peale normaalsel inimesel ja uskuda et need on hea Jum

 2. Külaline says:

  Tulge ometi mõistusele.
  Te kroonite saatanat.

 3. Külaline says:

  Täpselt õige arvamus. Ega siis keegi kohe välimuse pärast saatanat ei teeni.

 4. Külaline says:

  Appikene, mida ajab suust välja üks kirikuõpetaja? Täiesti vastuvõetamatu, kelle ees kaitstakse ja miks selline artikkel kirjutati? Veider, enamus kristlasi ei tuleks selle pealegi.

 5. Külaline says:

  Silmad kahtlaselt hõõguvad sellel mehel siin pildil!

  :upset

 6. Külaline says:

  Helen,
  kas Te teate või arvate. Kasutades sõnu, et Te ei usu sellisesse evangeliseerimisse ja et Te arvate, et see pole tee Hea Sõnumi edastamiseks, ei ole Te ilmselt ka ise selles täielikult veendunud.
  Me võime oma arvamust öelda, aga me ei tea, kuidas on see materjal kasutatav Jumala käes.
  Võib-olla kuulis keegi esimest korda laulus väljendatud mõtteid seoses Jumala nimega. Võib-olla pandi seeme idanema. Keegi kastab seda külvatut ja Jumal laseb kasvada.

  Ma kirjutasin ka sõna “võib-olla”. Sellepärast, et ma ei tea, aga usun ja loodan, sest Jumala käes on kõik võimalik. Tema mõtted ja teed on sellised, mis meile võivad olla mõistmatud ja arusaamatud. Tema võib kasutada kõige uskumatumat võimalust.

 7. Külaline says:

  :)

 8. Külaline says:

  Jumal muidugi võib kasutada ka saatanat oma eesmärkide elluviimiseks. Aga see ei tähenda, et meie peaksime saatanlikult käituma hakkama.

 9. Külaline says:

  jatkuvalt huvilisena: Kas keegi soovitas saatanlikult käituma hakata?

 10. Külaline says:

  Peale Lordi võitu tõstis vaga lambakari hädakisa ja hakkas kõikjal sarvikut nägema. Miks erutute ja isegi oma varju kardate.

 11. Külaline says:

  sepitsusi näevad kõikjal need, kes on temaga nõnda lähedastes suhetes, et saavad osa kiusaja plaanidest ja täideviijatest. Vastastikune usaldus?

 12. Külaline says:

  Kas kolumn näis hädakisana.
  Pigem kisavad need, kes kardavad näha Jumala varjugi.

 13. Külaline says:

  :) ;) 8) :p :roll :zzz :sigh :? :cry :( :x :cry :cry :cry

 14. Külaline says:

  Nimi ei lähe mitte.

 15. Külaline says:

  Kristlik laul? Appi!

 16. Külaline says:

  kui ei meelde arge vaadake.
  Erinevalt kristlastest ei maari nad oma usku pahe

 17. Külaline says:

  Kuule sõber, kas sa inglise keelt ei oska või? See laul saadab sindotse põrgusse!

 18. Külaline says:

  kui kirikuõpetajale panna selga liibuv seelik, roosad sukad ja parukas, siis ta võib ju pasundanda et ta ei ole homo, kuid tema riitetus kannab ise edasi sõnumi, ilma et midagi öelda olaks vaja. Kui Lordi poisid on riietatud deemoniteks, siis nad võivad väita, et me ei teeni saatanat, kuid kellelt nad said hääled, mis te aravte? Ikka kõikidelt euroopa satanistidelt, nõidadelt, ja muult selliselt elemendilt. Kes andis Dana Internationalile võiduhääled? Eks ikka euroopa lillad kõigilt maadelt, sest see põhjstas neis reaktsiooni. Hämmastav, et kirik on kaotanud igasuguse arusaamise ja vaimuliku tajumise sellest, mis ühiskonnas toimub ja kumma vaimse poole esindajatega on pistmist!

 19. Külaline says:

  Mis imelik vastandamine: paljad pepud vs deemonikpstüümid ja panna neid siis üksteise vastu. Kas ei saada aru, et hoor ja metsaline mõlemad saatanat esindavad? Kuidas te olete nõnda petetud? Siis kui on vaja näha, siis hakatakse kuulama ja kui on vaja kuulda, siis nähakse- see on kõige tavalisem eksiteele mineku muster ja paraku saavad juba ka kiriku töötegijad eksitatud. Ja sõnakombinatsioon \”hardrock hallelujah\” pilkab otse Jumalat- \”Hardrock, Jumal olgu kiidetud\”- absurd.
  Fl 4,8: [I]Viimaks veel, vennad, mis iganes on tõene, mis auväärne, mis õige, mis puhas, mis armastusväärne, mis ülendav, ja kui miski on vooruslik ja kui miski on kiidetav, seda arvestage![/I]See eurolugu ei arvesta selliste kategooriatega, see pole väärikas ega esinda Jumala au! Ärge eksige, Jumal ei anna ennast pilgata. deemonid ei ole Jumala volitatud esindajad nõnda ei saa ka nende kostüümid olla esindamas Jumala täielist tahet. Kel silmad on näha ,see nähku!

 20. Külaline says:

  Ma arvan, et nad ei ole satanistid, nad lihtsalt mängivad. Ma hääletasin ka Lordi poolt,aga Lordiga kurjus mind ära ei osta.

 21. Külaline says:

  Mida te kõik siin vigisete? Kui Lordi on sellisena õnnelik bänd, siis pole see üldse teie asi neid halvustavalt kommenteerida! Laske inimestel olla.
  Need on kõigest maskid, mis esinemiste ajaks on neil seljas. Ega see ei tähenda, et nad päriseluski sellised on.

  Suure ringi küsimus: Kas Jumala silmis polegi kõik võrdsed?

 22. Külaline says:

  lordi on nagu üli hea!!!! :eek

 23. Külaline says:

  :x :eek :? :grin :grin :grin :grin :grin

 24. Külaline says:

  evangeliseerimine, kirik, saatan,jumal… bla bla bla

  mis jama te ajate siin kõik !? Kindel on see, et laul oli hea ja puhus tervele Euroopale elu sisse. Kas 80 000 soomlast kes Guinessi rekorfiraamatusse pääsesid on kõik teie arvates saatanakummardajad ? Tegemist on lihtsalt lauluga. Kes värvib pea punaseks ja hakkab punkariks, kes paneb selga valge ülikonna ja asutab vokaalansambli. Keegi teine pole koletisekostüümides esinenud ja nüüd kui üks bänd selle ära kasutab, kukuvad kõik halama.

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)