Slava Ukraine
Esileht » Elu ja Inimesed » Kirikuelu »

David Vseviov käis Toomkogudusel külas

23.12.2008 | | Rubriik: Kirikuelu

David Vseviovi esinemisest olid haaratud nii peapiiskop emeeritus Kuno Pajula kui õpetaja Jaak Salumäe. Foto: Tiiu Pikkur

Tallinna Toomkoguduse väärikasse ikka jõudnud liikmed kogunevad juba aastaid kord kuus kogudusemajja, et ühise laua ümber juttu ajada ja head-paremat maitsta. 
Pühakoja tagusesse Kiriku tänav 8 maja saali mahub parajasti see rõõmsameelne kolmekümneliikmeline seltskond. Kooskäimiste eestvedaja, koguduse diakooniatöötaja Anne-Mai Salumäe hoolitseb selle eest, et iga kohtumist ka üllatuskülaline väisaks. Aastate jooksul on koguduse eakad kohtunud silmast silma nii paljude nimekate usutegelaste kui ka ilmikutega.
Selle aasta eelviimasel kokkusaamisel oli võimalus kuulata tuntud ajaloolast David Vseviovi ja talle küsimusi esitada. Kunstiakadeemia professor David Vseviov ütles oma esinemist alustades, et tal on ääretult hea meel viibida üle kolmekümne aasta taas selles majas. Kunagi töötas siin EELK Usuteaduse Instituut ja David Vseviov oli see mees, kes käis tulevastele vaimulikele ilmalikke asju lugemas, et kõrgkool valitseva võimu poolt tunnustatud oleks. Prof Vseviovi siirast rõõmust vana tuttava koha üle sai välja lugeda vastastikust mõistmist ja koostööd tollest ajast.
Prof Vsevioviga räägiti mitmel teemal, näiteks sellest, kas info hulk on ikka tänapäeval suurem kui vanadel aegadel või on lihtsalt info sisu muutunud. Ka räägiti ajaloo erinevatest etappidest või parasjagu päevakorral olevatest asjadest. Igal juhul pani austatud ja tunnustatud ajaloolane ennast huviga kuulama ja ohtralt küsimusi esitama. 
Professori huumoriga pikitud esinemine tõi nii mõnigi kord üksmeelseid naerupahvakuid esile. Küllap kohalviibinud kuulavad Vikerraadiost David Vseviovi saatesarja «Müstiline Venemaa» või loevad tema ülesastumisi ajakirjanduses nüüd hoopis teise pilguga. Vahetu kontakt loob inimesest uue mulje.
Mõni päev hiljem selgus, et David Vseviovist sai miljonär – nimelt määrati talle Aadu Luukase sihtasutuse miljonikroonine missioonipreemia. Aadu Luukase missioonipreemia pälvib isik või organisatsioon, kes paistab silma Eesti ühiskonna tasakaalustatud arengu ja meie rahva elukvaliteedi edendamisega. Möödunud aastal sai selle preemia Tallinna lastehaigla toetusfond.

Tiiu Pikkur

See käsk on meil temalt endalt, et kes armastab Jumalat, armastagu ka oma venda.
(1Jh 4:21)