Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vox Clamantise muusikat jagub üle ilma

/ Autor: / Rubriik: Elu ja Inimesed, Uudised / Number:  /


Jaan-Eik Tulve käe all varajast mitmehäälsust viljelev ja suures osas gregooriuse laulule pühendunud ansamblil Vox Clamantis (fotol) on käsil taas elamusterohke hooaeg.

Ansambli viimane ülesastumine leidis aset Belgias, kus Watou väikelinnas peetud rahvusvahelisel gregoriaani festivalil osaleti koos 28 kollektiiviga. Lisaks Vox Clamantisele oli Eestist kohal ka Püha Miikaeli poistekoor Kadri Hundi juhatusel.
Watousse koguneb iga kolme aasta järel hulga rahvast, kes saavad osa erinevatest ettevõtmistest – festival jaguneb laias laastus kolme ossa. Toimuvad n-ö prooviesinemised, kontserdid ja liturgiad, pakkudes kohaletulnuile elamusi terve nädala vältel. Samuti peeti selgi korral gregoriaani laulmise töötuba, kus konkreetse muusika varal kõneldi interpreteerimisvõimalustest.
Gregooriuse laulu populaar­sus on oluliselt kasvanud just viimasel kümnendil, pakkudes muusikalisi võimalusi, mis on köitnud ka nooremaid põlvkondi. On öeldud, et sellesse laulu on sisse kodeeritud nii pühadus kui ilu ja gregoriaani muusikat võib võtta vastu kui freskot, mosaiiki või ikooni.
«See on meie lauljate poolt alati oodatud festival ning oleme võtnud aja, et Watousse jõuda ja sealsel festivalil osaleda,» rääkis Eesti Kirikule Watou muljetest ansambli kunstiline juht Jaan-Eik Tulve. «Esinejad on sealsel festivalil tavapäraselt kõrge tasemega ja koos laulmine pakub hingekosutust kõigile.»
Nüüd jääb ansambel suve esimeseks pooleks kodutanumale, pakkudes muusikat siinsele publikule. 11. ja 15. juunil esinetakse Tartu Jaani kirikus, kus esitatakse nii gregoriaani kui Arvo Pärdi vokaalmuusikat ning teisel kontserdil lauldakse koos Riikliku Akadeemilise Meeskooriga. Koos RAMiga kantakse ette Henrik Ødegaardi «Te lucis ante terminum».
Hommikukiitust laulab Vox Clamantis ka vaimulikul laulupäeval Suure-Jaani kirikus 17. juunil kell 9. «Laudes» ei olegi Tulve sõnul esinemine, see on pigem osa liturgiast.
Vox Clamantise järgmine välisreis viib ansambli muusikud Roque d’Anthéroni rahvusvahelisele klaverifestivalile Prantsusmaale, kus koos pianist Jean-Claude Pennetier’ga kantakse ette Ferenc Liszti «Via crucis» ning koos organist Eric Lebruniga Couperini orelimissad. 
Mari Paenurm