Vormsi kiriku taaspühitsemise rõõm on kirgas ka 30. aastapäeval
/ Autor: Regina Hansen / Rubriik: Uudised / Number: 5. august 2020 Nr 28 /
Olevipäeval, 29. juulil tähistas Vormsi kogudus koos saarerahvaga Püha Olavi kiriku taaspühitsemise 30. aastapäeva.
Pidustused algasid kultuurimajas filmimeenutusega kiriku 30 aasta tagusest taaspühitsemisest. Toonasel rahvarohkel üritusel osalesid kolme riigi piiskopid ja president Lennart Meri. Hilisõhtul peeti kirikus küünlavalgel mälestusjumalateenistus ja traditsiooniline meenutushetk ajaloolisel kalmistul.
Olevipäeva jumalateenistusel kirikus pidas jutluse piiskop Tiit Salumäe, kes meenutas tänulikult inimesi ja sündmusi, mis kiriku taastamise üldse võimalikuks tegid. Teenistusel osalenud president Kersti Kaljulaid tunnustas oma kõnes väikeste kogukondade elujõulisust ja loodushoidlikku eluviisi.
Kui traditsiooniliselt saabub olevipäevaks saarele oma sünnikodu vaatama ka palju rannarootslasi, siis tänavuse eriolukorra tingimustes ei olnud see võimalik. Siiski toimus seegi kord teenistus tavapäraselt nii eesti kui rootsi keeles. Eestirootslaste tervituskirja luges ette Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson. Läkituses meenutati ülevaid emotsioone: 1990. aasta suvel toimunud kiriku taaspühitsemine ning taaskohtumine saarel Hullo peoplatsil Eesti, Rootsi ja Soome lippude all oli midagi uskumatult suurt.
800 aastat vana pühakoja taastamine algas saareelanike ja kohaliku omavalitsuse initsiatiivil ning Rootsis elavate endiste vormsilaste toel 1988. aasta suvel. Kirik taaspühitseti olevipäeval, 29. juulil 1990.
Ajaloodokumentide kohaselt lasi Norra kaitsepühakule pühale Olavile pühendatud kiriku 1219. aastal ehitada Taani kuningas Valdemar II. Koguduseliikmed on olnud valdavalt rootslased, kes on saarel aastasadu elanud. Vormsi kirik teenis kogudust sajandite jooksul kuni 1944. aastani, mil suurem osa põlistest elanikest lahkus sõja eest Rootsi. Pärast sõda oli koguduse tegevus ja jumalateenistuste pidamine keelatud. Nõukogude võimu perioodil hoone rüüstati ning kolhoosi ajal kasutati seda heina ja vilja laona.
Regina Hansen
Pildigalerii: