Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Vilniuses peeti eestikeelne jumalateenistus

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Eestikeelsel jumalateenistusel 20. augustil Vilniuse luterlikus kirikus. Foto: Jaan Saksing

Eesti taasiseseisvumispäeval, 20. augustil peeti Vilniuses eestikeelne jumalateenistus. Teenis Vastseliina koguduse õpetaja Toivo Hollo.
Eelmisel nädalal toimunud armulauaga jumalateenistus oli erakordne sündmus Vilniuse eestlaste jaoks, sest eestikeelset jumalateenistust polnud seal peetud juba poolteist aastat. 
Õpetaja Toivo Hollo hinnangul oli Vilniuse luterlikku kirikusse kogunenud üle 40 inimese, kellest osaga pärast jumalateenistuse lõppemist koosviibimisel ka veidi suhelda sai. «Need olid enamasti keskealised eestlased, mõned tegelevad äriga ja oma firma asjadega, oli ka lastega kodus olevaid koduperenaisi,» ütles Hollo. Kahjuks ei saanud kolmapäeval Leedu pealinna sõita suurem osa Kaunase eestlasi, sest bussi- ja rongiühendus poleks võimaldanud õhtul tagasi koju pääseda. Tavapäraselt osalevat eestikeelsetel kiriklikel üritustel ligikaudu 60 inimest.
Kohaletulnuile oli kolmapäevane ettevõtmine suursündmuseks, ka seetõttu, et lisaks pakkusid kontserdil suurepärase muusikaelamuse Tartu koorilauljad ja organist Anneli Klaus, kes jätkasid samast kontserdireisi Krimmi.
Varem on Leedus eestikeelseid jumalateenistusi pidanud Narva koguduse õpetaja Villu Jürjo. Toivo Hollo jaoks oli rahvuskaaslaste teenimine Leedu pealinnas esmakordne.
Õpetaja Hollo elamused Vilniusest on aga suurejoonelised. «Olen küll Vilniuses käinud ja seda luterlikku kirikut otsinud, aga seni polnud leidnud, sest hoone ei paista kohe tänavale kätte,» vahendas Hollo muljeid Eesti Kirikule. «Aga tuli vaid kangialusest läbi minna ja seal ta oligi!» Samas oli ka luterlik poeke, kus kaubitseti keraamika ja suveniiride ning kristliku sümboolikaga. Kirikusse ehitati parasjagu uut Saksamaalt pärit orelit, mis õpetaja Hollo sõnul tundub olevat väga võimas.
Järgmine eestikeelne jumalateenistus loodetakse pidada Vilniuses jõulude ajal.
Leedus elab 2001. aasta rahvaloenduse andmetel 419 eestlast.
Lea Jürgenstein