Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Villem Reimani pärandi tutvustamiseks

/ Autor: / Rubriik: Uudised / Number:  /

Kolga-Jaanis peetakse 28. maist 4. juunini Villem Reimani päevi.

Villem Reimani isik on murdelistel aegadel alati tõstetud rahvusliku vabadusliikumise ja avaliku tähelepanu keskpunkti. 1980ndate teisel poolel oli aeg taas sealmaal, et eestlaste iseolemise aate ankrumees meie rahvale meelde tuli (meelde tuletati).

1987. aastal kogunes suur hulk rahvast Muinsuskaitse Seltsi eestvedamisel Kolga-Jaani, kus koos kohaliku rahva abiga korrastati Kolga-Jaani kalmistu ja seal asuv Reimani hauaplats.

Järgmisel, 1988. aastal püstitati Kolga-Jaani kiriku ette, purustatud Vabadussõja ausamba kohale Eesti rahvusliku suurmehe ja Kolga-Jaani kirikuõpetaja Villem Reimani ausammas. Marsiti tõrvikurongkäigus ja Kolga-Jaani rahvamajas peeti rahvalik pidu.

Suursündmus Viljandimaal

Sellest ajast peale on Villem Reimani päevade pidamine kujunenud peaaegu iga-aastaseks suursündmuseks Viljandimaal. Nädalapäevi kestvaid pidustusi on peetud iga viie aasta tagant, nende vahele jäävatel aastatel on piirdutud ühepäevase pidupäevaga.

2001. aastal, kui peeti V. Reimani 140. sünniaastapäeva, ühinesid mõne inimese mõtted ja otsustati Reimani isiku ja tema pärandiga pisut intensiivsemalt tegelema hakata. Reimani isik pole praegusel, majanduslikule elule ja ilmalikule kõikelubavusele orienteeritud ajal populaarne. Leiti, et kui Reimani pärandi tutvustamine jätta ainuüksi Kolga-Jaani koguduse ja mõne üksiku entusiasti kanda, ei hinnata suurmehe rahvuslikku  panust vääriliselt.

Asju ajab kolleegium

28. juulil 2002 kogunes Kolga-Jaani kiriklasse kümmekond inimest eesmärgiga asutada Villem Reimani Kolleegium.

Kolleegium on järgnenud nelja aasta jooksul hakanud koondama Reimani kirjalikku ja vaimset pärandit, et see saaks talletatud mahukasse kogumikku, mis loodetakse välja anda Reimani 150. sünniaastapäevaks.

Lisaks sellele on kolleegiumi abiga täiendatud Kolga-Jaani pastoraadis asuvat Reimani mälestustuba, kivitahvliga on tähistatud Reimani sünnitalu Kõpu vallas Tipu külas.

Koos Tartu linnavalitsusega korraldati  29. juunil 2004 Villem Reimani ausamba taasavamine Tartu Toomemäel, täiendatud kordustrükina anti välja August Palmi 1937. aastal ilmunud raamat «Villem Reiman» ja genealoogiaseltsi esindajate abiga on valminud Villem Reimani sugupuu.

Villem Reimani Kolleegium on koos käinud Reimaniga seotud paikades: Kolga-Jaanis, Tartu Kirjandusmuuseumis, Eesti Üliõpilaste Seltsi majas Tartus, Tartu Kirjanike Majas, Pauna talus Tipul, Kõpu surnuaial ja kirikus.

Eeloleval suvel, kolleegiumi  neljandal aastapäeval, plaanitakse töine väljasõit Pärnusse, kus Reiman omandas gümnaasiumihariduse.

Üliõpilased toetavad

Tänavused Reimani päevad on korraldatud Kolga-Jaani koguduse ja Villem Reimani Kolleegiumi ühisettevõtmisena. Viimastel aastatel on ettevõtmisele tugeva toe alla pannud rahvusaadetest innustatud üliõpilased akadeemilistest üliõpilasorganisatsioonidest. Reimani mälestuseks peetav jalgpallimatš Eesti Üliõpilaste Seltsi ja korporatsiooni Fraternitas Liviensis vahel toimub Kolga-Jaani staadionil ka seekord.

Armas rahvuskaaslane! Oled oodatud külaline Villem Reimani päevadel Kolga-Jaanis, mis käesoleval aastal on pühendatud suurmehe 145. aastapäevale.

Ants Tooming,

Kolga-Jaani kirikuõpetaja

 

WILLEM REIMAN 145

Kuulutusnädal Kolga-Jaani kirikus

31. mai kl 17 jumalateenistus – Eenok Haamer (Mustvee).

1. juuni  kl 17 jumalateenistus – Ove Sander (Nõmme Rahu), orelil Ülle Noormägi (Põltsamaa).

2. juuni kl 17 jumalateenistus – Vello Salum (Pilistvere), orelil Aaro Tetsmann (Viljandi Pauluse).

3. juuni kl 17 jumalateenistus – Urmas Nagel (Räpina), esineb Tartu oktett Kärri Toomeose juhatusel.

4. juuni kl 11 Villem Reimani 145. sünniaastapäevale pühendatud tänujumalateenistus, 1. nelipüha jumalateenistus armulauaga, sinimustvalge lipu pühitsemise 122. aastapäev. Teenivad peapiiskop Andres Põder  ja Kolga-Jaani  koguduse õpetaja Ants Tooming, orelil Toomas Trass.

Kell 12.30 konverents Willem Reiman 145 (kirikus). Ettekanded: Toomas Paul, Mart Laar.

Kell 13.45 kogunemine Reimani ausamba ees. Kõnelevad Kolga-Jaani vallavanem Kalevi Kaur, EÜSi esindaja.

Kell 14 lipurongkäik V. Reimani hauale. Kõned haual: koguduse juhatuse esimees Hovard Nurme, Villem Reimani Kolleegiumi esindaja Piret Noorhani (Eesti Kirjandusmuuseum).

Kell 15 kirikut, kiriklat ja W. Reimani muuseumi tutvustav ekskursioon.

Kell 16 jalgpall  Kolga-Jaani staadionil. Võistlevad  Eesti Üliõpilaste Selts ja korporatsioon Fraternitas Liviensis. Pärast jalgpallimatši supisöömine kiriku aias.

Kontakt: Ants Tooming, W. Reimani 3, 70301 Kolga-Jaani, Viljandimaa. Tel 5394 5771, e-post  ants.tooming@liviensis.ee